Úvod Spoločnosť Hitlerove dôchodky poberá takmer dvetisíc ľudí. Šesť je zo Slovenska

Hitlerove dôchodky poberá takmer dvetisíc ľudí. Šesť je zo Slovenska

Foto: archív

Takmer dvetisíc ľudí poberá vo svete „Hitlerove dôchodky“ za to, že slúžili ako príslušníci niekdajšej nemeckej nacistickej organizácie Waffen-SS. Maďarský denník Blikk uviedol, že je medzi nimi aj 48 občanov Maďarska.

Blikk sa odvoláva na nedávne informácie nemeckého denníka Bild, podľa ktorých na európskom, americkom a africkom kontinente dostáva Hitlerove dôchodky 1 886 ľudí. Na Slovensku by dnes malo byť ešte šesť poberateľov.

Historička Maďarskej akadémie vied (MTA) Réka Marchutová pre Blikk povedala, že vôbec nie je isté, že „SS-dôchodcovia“ boli presvedčenými nacistami. „Kým zo začiatku vyberali do SS (oddielov Schutzstaffel) dobrovoľných adeptov na základe prísnych kritérií, v roku 1944 napĺňali počty vojsk s čiernymi uniformami už povinným príkazom,“ zdôraznila Marchutová.

Foto: archív

Podľa článku servera EuroNews platí dnešné Nemecko za služby bývalému nacistickému štátu od 435 do 1 275 eur mesačne. Pritom však tí, ktorých deportovali do pracovných táborov, dostávajú apanáž vo výške iba 50 eur. Server Napi.hu v tejto súvislosti pripomenul, že nemecká vláda dávnejšie argumentovala tým, že je ťažké identifikovať vojnových zločincov.

V dokumentoch o dôchodkoch totiž nefiguruje údaj o tom, čo počas vojny dotknutí poberatelia vykonali, prípadne nevykonali. Waffen-SS boli ozbrojené oddiely nacistickej organizácie Schutzstaffel vedenej Heinrichom Himmlerom počas 2. svetovej vojny.