Úvod Z DOMOVA Hlas rokuje o vláde už iba so Smerom a SNS. PS: Budeme...

Hlas rokuje o vláde už iba so Smerom a SNS. PS: Budeme tvrdou opozíciou. KDH: Pellegrini si vybral minulosť

Foto: archív

Hlas-SD bude viesť ďalšie rokovania o zostavení vlády iba so stranami Smer-SSD a SNS. Jednomyseľne o tom rozhodlo predsedníctvo strany. Informoval o tom jej predseda Peter Pellegrini.

Predpokladá, že prezidentka Zuzana Čaputová by mala mať výsledok rokovaní o zostavení vlády do konca týždňa. Zároveň potvrdil, že v budúcej vláde by nemali sedieť dvaja expremiéri.

Oveľa viac prienikov nachádza Pellegrini so Smerom a SNS, ako s inými stranami, ocenil aj spoločné konštruktívne povolebné rokovania. Trojkoalíciu považuje za praktickejšiu. Ak to však prestane medzi nimi fungovať, strana z vlády odíde.

„Som presvedčený, že v tejto konštelácii môže Hlas väčšinu volebných priorít splniť, a to je pre nás kľúčové,“ povedal. SNS bude podľa neho riadnym členom vládnej koalície a bude mať postavenie zodpovedajúce výsledku vo voľbách.

Pokračoval, že Slovensko teraz nepotrebuje nijaké politické zlepence či vymedzovanie červených čiar. „Stabilná vláda znamená, že sa nezopakuje tragédia z posledného volebného obdobia,“ poznamenal Pellegrini.

Zdôvodnil, že podoby možnej koalície zadefinovalo aj KDH, keď odmietlo účasť vo vláde so Smerom a zároveň zdôrazňovalo červené čiary k Progresívnemu Slovensku (PS). Strana odmieta tiež povolebný pat.

„Možnosť, že by nijaká vláda na Slovensku nevznikla, neprichádza v nijakom prípade do úvahy,“ vyhlásil Pellegrini. Líder Hlasu ocenil aj ponuku PS. Podotkol však, že mu nešlo o kreslo premiéra. „Nešlo nám o to pozliepať hocičo, aby som sa mohol vyhrievať na slnku,“ podotkol.

Spojenie konzervatívcov a progresívcov videl ako zdroj konfliktov v budúcej vláde. Predsedovi Hlasu sa nepáčil ani spôsob, akým viedli PS, KDH a SaS neformálne rokovania. Poukázal na to, že KDH viackrát zmenilo postoj, strany na seba útočili a odkazovali si veci cez sociálne siete.

Na tom sa podľa Pellegriniho ukázalo, že Šimečka nie je pripravený na post premiéra. „Na ňom som videl neskúsenosť a mieru amaterizmu,“ povedal. Deklaroval, že Hlas bude garantom členstva Európskej únie a NATO. Pokiaľ by vláda chcela zmeniť svoju zahranično-politickú orientáciu, tak Hlas z koalície odíde.

„Ak SNS vstúpi do koalície, ktorá je založená na takýchto hodnotách, tak musí pán predseda garantovať, že jeho politická strana pôjde v tejto línii,“ poukázal Pellegrini. Zároveň dodal, že zo Slovenska sa nestane sociálny experiment a nebude sa vracať späť či prešľapovať na mieste.

Progresívne Slovensko vníma rozhodnutie Hlasu-SD viesť ďalšie rokovania o zostavení vlády iba so stranami Smer-SSD a SNS kriticky, no rešpektuje ho. Odkazuje, že bude pre vznikajúcu koalíciu tvrdou opozíciou. Vyhlásil to líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.

Foto: archív

„Peter Pellegrini si vybral minulosť. Rozhodnutie o budúcej vláde záviselo od strany Hlas-SD a ako sa ukázalo, tak ho so stranami Smer-SSD a SNS okrem minulosti spája aj budúcnosť.

KDH toto rozhodnutie Petra Pellegriniho berie na vedomie,“ vyhlásil predseda hnutia Milan Majerský v reakcii na rozhodnutie Hlasu-SD rokovať o novej vláde už len so Smerom-SSD a SNS.

Zopakoval, že prioritou KDH zostáva aj naďalej zásadné zlepšenie situácie v zdravotníctve, školstve, pomoc rodinám či seniorom, ale aj zachovanie špeciálnej prokuratúry a nezasahovanie do vyšetrovaní. Dodal, že hnutie je proti zavedeniu registrovaných partnerstiev a ich postaveniu na úroveň manželstva.