Úvod Z DOMOVA Hlas-SD: Hrozenie občanom lockdownom je snaha vystrašiť ich

Hlas-SD: Hrozenie občanom lockdownom je snaha vystrašiť ich

Peter Pellegrini. (Foto: archív)

Hrozenie občanom lockdownom je snaha vystrašiť ich. Vláda nepozná odpovede na otázky samospráv o zabezpečení a priebehu celoplošného testovania. Na tlačovej konferencii to vyhlásil líder strany Hlas-sociálna demokracia a nezaradený poslanec Národnej rady SR Peter Pellegrini s nezaradeným poslancom Jánom Ferenčákom.

Pellegrini pri plošnom testovaní hovorí o vydieraní. „Lockdown je snaha vystrašiť občanov a tlačiť ich k múru,“ podotkol. Tvrdí, že premiér Igor Matovič riadi od začiatku štát spôsobom, „ak neposlúchate, budete potrestaní“, a myslí si, že je sultán s neobmedzenou mocou. Pellegriniho mrzí, že vláda odmieta prísť do parlamentu a zodpovedať otázky poslancov.

Vyjadril názor, že účelom testovania nemá byť predbiehanie sa, koľko percent ľudí sa príde otestovať. Rozumie tomu, že čím viac ľudí príde, tým väčšia je šanca odhaliť infikovaných. No premiér Matovič podľa Pellegriniho vníma akciu ako referendum o svojej osobe, a preto chce čo najväčšiu účasť.

Ferenčák hovorí, že ak vláda upúšťa od myšlienky plošného testovania a zvažuje lockdown, je to výsledok toho, že nedokázala zodpovedať otázky samospráv k testovaniu. Doteraz podľa jeho slov napríklad Kežmarok nikto nekontaktoval a neinformoval.

„To, že dnes vláda prišla na to, na základe otázok od samospráv, že spustiť takéto masové testovanie v takom rozsahu je nereálne, smeruje práve k tomu výsledku, že zvažuje ustúpiť od zámeru plošného testovania,“ povedal.

Akciu považuje za nereálnu aj vzhľadom na množstvo ľudí, ktorých bude treba otestovať, a množstvo potrebného personálu. Tvrdí, že napríklad v Kežmarku by museli vykonať za hodinu päťdesiat odberov.