Úvod Z DOMOVA Hlas-SD nepodporuje dohodu o obrannej spolupráci s USA

Hlas-SD nepodporuje dohodu o obrannej spolupráci s USA

Peter Pellegrini. (Foto: archív)

Mimoparlamentná strana Hlas-SD nemôže podporiť návrh dohody o obrannej spolupráci s USA vzhľadom na vážne pochybnosti, či zmluva nenarušuje suverenitu SR i zásadné právne výhrady Generálnej prokuratúry SR. Vyhlásil to líder strany a nezaradený poslanec Peter Pellegrini.

Prijímanie akýchkoľvek medzinárodných záväzkov SR v oblasti bezpečnosti a obrany musí byť podľa Hlasu plne v súlade s ústavou a právnym poriadkom. „Nesmie byť pritom narušená územná celistvosť a zvrchovanosť SR.

Tiež nesmie byť vytvorená možnosť na rozmiestňovanie cudzích ozbrojených síl a zbraňových systémov na území SR bez predchádzajúceho súhlasu jej ústavných orgánov. Takto som vždy postupoval ako predseda vlády a takto budem postupovať aj naďalej,“ vyhlásil Pellegrini.

V súčasnej napätej zahraničnopolitickej, ale aj vnútropolitickej situácii je podľa Hlasu veľmi dôležité, aby každá zmluva bola podrobená dôslednej verejnej diskusii. Má sa tak predísť prijímaniu záväzkov, ktoré budú v rozpore s väčšinovými postojmi obyvateľstva a relevantnými stanoviskami štátnych inštitúcií.