Úvod ZO ZAHRANIČIA Hlas-SD podporí plnou silou aktivity vedúce k referendu, tvrdí jeho šéf

Hlas-SD podporí plnou silou aktivity vedúce k referendu, tvrdí jeho šéf

Peter Pellegrini. (Foto: archív)

Hlas-SD podporí aktivity vedúce k referendu o predčasných voľbách plnou silou. Deklaroval to líder strany Hlas-SD a nezaradený poslanec Národnej rady SR Peter Pellegrini. Jeho strana sa pridá aj k avizovanej iniciatíve Smeru-SD o zbere podpisov za ďalšie referendum.

To by malo obsahovať aj otázku, či by poslanci mali zmeniť Ústavu SR tak, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie parlamentu hlasovaním v pléne alebo referendom. „Určite sa k takejto aktivite pridáme, pretože to je povinnosťou opozície. Podporíme plnou silou všetkými našimi štruktúrami všetky aktivity, ktoré majú smerovať k referendu,“ vyhlásil Pellegrini.

Dodal, že ak by aj bolo úspešné referendum o tom, či poslanci majú zmeniť Ústavu SR, konkrétny návrh bude musieť následne prejsť legislatívnym procesom, ktorý môže trvať dlho. Poznamenal tiež, že zhruba 600.000 podpisov, ktoré sa podarilo vyzbierať za referendum o predčasných voľbách, nemožno zahodiť do koša.

Podľa jeho slov Ústavný súd SR nenapadol danú referendovú otázku. „Vzhľadom na našu ústavu povedal, že nepozná referendum o predčasných voľbách a ani možnosť, aby si poslanci sami skrátili svoje volebné obdobie rozhodnutím,“ dodal líder Hlasu-SD.

Pellegrini naďalej očakáva, že predseda NR SR Boris Kollár a minister financií Igor Matovič splnia svoje sľuby, pri ktorých hovorili o referende ako o plnom práve občanov. Poznamenal však, že ich aktivity k tomu zrejme nevedú.

„Samotná zmena ústavy ešte neznamená predčasné voľby, neviem, čoho sa bojí vládna koalícia,“ podotkol s tým, že koalícia tak dusí situáciu a nedovolí ľuďom prísť pokojne vyjadriť názor, čo môže viesť k zvýšeniu napätia v spoločnosti.

Kollár nedávno vyhlásil že chce k téme skrátenia volebného obdobia zvolať začiatkom januára okrúhly stôl s lídrami politických strán, ktoré majú zastúpenie v parlamente. Prizvať by chcel aj predsedu Ústavného súdu SR Ivana Fiačana.

V tejto otázke chce nájsť kompromis. Pellegrini v mediálnom vyhlásení reagoval tým, že takejto iniciatívy sa zúčastní. „Budeme robiť všetko preto, aby sa kompromisná zmena ústavy dostala na stôl,“ uzavrel líder Hlasu-SD.