Úvod Z DOMOVA Hlas-SD podporí prítomnosť vojakov NATO v SR, ak nás budú chrániť

Hlas-SD podporí prítomnosť vojakov NATO v SR, ak nás budú chrániť

Foto: archív

Nezaradení poslanci NR SR z mimoparlamentného Hlasu-SD podporia prípadnú prítomnosť vojakov NATO na území Slovenskej republiky, ak budú mať za úlohu chrániť krajinu, a tým aj celú alianciu. Na mediálnom brífingu to uviedol líder strany Peter Pellegrini.

Zároveň vyzval vládu, aby popri riešení utečeneckej krízy a situácii na Ukrajine nezabúdala na domáce problémy. Na premiéra Eduarda Hegera apeloval, aby na začiatku najbližšej schôdze NR SR informoval poslancov o plánoch, ako sa SR vyrovná s aktuálnou situáciou.

„Hlas-SD bude súhlasiť s prítomnosťou jednotiek NATO na území SR, ktoré majú za úlohu nie útočiť, ale majú za úlohu ochraňovať členský štát NATO, a tým pádom aj celé NATO,“povedal Pellegrini.

„Sme v NATO, zdieľame svoje práva aj povinnosti,“ dodal. Poukázal aj na záväzky zvyšovať výdavky na obranu štátu. V súvislosti s pomocou Ukrajine vo forme vojenského materiálu sa opýtal, či Slovensku zostali zásoby na vlastnú ochranu.

Je podľa neho v poriadku, ak vláda o takejto pomoci rozhodla. Podčiarkol však potrebu nevyprázdniť sklady a myslieť na obranu SR, ak by sa konflikt rozšíril. Poznamenal, že svet sa vojnou na Ukrajine nezastavil a Slovensko má naďalej vážne problémy.

Odporučil kabinetu uchopiť situáciu komplexnejšie a vrátiť sa z medzinárodnej politiky domov. „Aby solidarita s tými, ktorí sú v núdzi, bola čo najudržateľnejšia, je dôležité, aby sa vláda snažila udržať rovnováhu medzi tým, čo treba riešiť na východ od nás, ale aj doma,“ povedal.

Deklaroval, že Hlas-SD podporuje stanoviská SR na medzinárodnej úrovni, no pri zložitých situáciách musí vláda zvažovať aj národnoštátne záujmy. Zdôraznil potrebu diskusie o situácii v bezpečnostných zložkách a schopnosti chrániť občanov SR.

Upozornil i na riziká zneužitia utečeneckej krízy, napríklad na obchodovanie s ľuďmi. Riešiť podľa neho treba tiež zdražovanie a ekonomické dôsledky. Premiéra vyzval, aby poslancov informoval o riešeniach a ich financovaní.