Úvod ZO ZAHRANIČIA Hnutie Európa teraz! zvíťazilo v čiernohorských parlamentných voľbách

Hnutie Európa teraz! zvíťazilo v čiernohorských parlamentných voľbách

Milojko Spajič. (Foto: archív)

Hnutie Európa teraz! (PES!) sa stalo víťazom parlamentných volieb v Čiernej Hore. PES získalo 26 percent hlasov a obsadí 24 kresiel v parlamente, ktorý má 81 členov. Na druhom mieste skončila Demokratická strana socialistov (DPS) so ziskom 23 percent hlasov a 21 poslaneckých mandátov. Volebná účasť bola na úrovni 56 percent, čo výrazne zaostalo za očakávaniami.

Dlhoročný prozápadný prezident Čiernej Hory Milo Djukanovič neuspel v aprílových prezidentských voľbách a následne odstúpil aj s postu predsedu DPS. Rýchlym vzostupom Hnutia Európa teraz! prichádza k tejto balkánskej krajine k novému rozdeleniu síl.

Volebný líder PES Milojko Spajič vyhlásil, že sa bude uchádzať o post premiéra. „Je nepochybné, že vytvoríme novú proeurópsku vládu,“ uviedol Spajič. Ten však na vytvorenie vládneho kabinetu bude potrebovať sformovať koalíciu s ďalšími zoskupeniami.

V tejto súvislosti by mohol rokovať s dvomi prosrbskými volebnými alianciami i politickými stranami Bosniakov, Albáncov a Chorvátov. Vytvorenie koalície s DPS vylúčil. Spajičovo PES vstupovalo do volieb v pozícii favorita. Stranamá ambíciu doviesť Čiernu Horu k členstvu v Európskej únii. Takisto sa však usiluje o bližšie vzťahy so susedným Srbskom.