Úvod Ekonomika Hodnota spoločnosti Apple presiahla na burze bilión dolárov

Hodnota spoločnosti Apple presiahla na burze bilión dolárov

Koláž: archív

Spoločnosť Apple sa stala prvou americkou verejne obchodovateľnou firmou, ktorej trhová kapitalizácia prekonala hranicu jedného bilióna dolárov. V roku 2007 sa cez túto hranicu na krátky čas dostal čínsky ropný gigant PetroChina.

Apple tak korunoval desaťročný rast, o ktorý sa zaslúžil prístroj iPhone. Práve ten firmu zmenil z menšieho hráča na trhu osobných počítačov na globálneho giganta, pôsobiaceho v oblasti zábavy a komunikácií. Príjmy podniku sú dnes vyššie ako hrubý domáci produkt Portugalska alebo Nového Zélandu.

Firma výrazne rastie predovšetkým od uvedenia svojho smartfónu iPhone na trh. V roku 2006, rok pred predstavením iPhonu, jej tržby nedosahovali ani 20 miliárd dolárov a čistý zisk dve miliardy. Vlani jej tržby vzrástli na 229 miliárd a čistý zisk na 48,5 miliardy dolárov. Apple sa tak stal najziskovejšou verejne obchodovateľnou firmou v USA.

Primárna ponuka akcií firmy sa uskutočnila v roku 1980. Odvtedy jej akcie vzrástli o vyše 50-tisíc percent. Analytici však upozorňujú, že Apple by mohli už onedlho pripraviť o vedúce postavenie firmy ako Alphabet alebo Amazon, ak nepríde s ponukou nových produktov alebo služieb. Záujem o smartfóny totiž postupne klesá.