Úvod Spoločnosť Holanďan si chce úradne zmeniť rok narodenia

Holanďan si chce úradne zmeniť rok narodenia

Foto: archív

Šesťdesiatdeväťročný muž z Holandska sa chce nechať úradne o dvadsať rokov „omladiť“. Tvrdí, že sa so svojím dátumom narodenia necíti dobre a je pre svoj vek diskriminovaný. O nezvyčajnom prípade na svojich internetových stránkach informuje britský The Guardian.

Emile Ratelband žaluje úrady, že mu v dokladoch odmietli upraviť rok narodenia. Na súde v Arnheme vysvetlil, že jeho oficiálny vek neodráža jeho skutočný psychický stav, a preto má problém nájsť si prácu aj vzťah. Svoj problém prirovnal k transrodovej osobe, ktorá sa neidentifikuje s pohlavím, získaným pri narodení. Preto chce, aby mu úrady zmenili súčasný dátum narodenia z 11. marca 1949 na 11. marca 1969.

„V 69 rokoch mám obmedzené možnosti. Vo 49 si môžem kúpiť nový dom, mať iné auto,“ tvrdí Ratelband. „Keď na zoznamovacej aplikácii Tinder uvediem, že mám 69, nikto sa mi neozve. Keď poviem, že mám 49, tak s tým, ako vyzerám, budem v skvelej pozícii,“ myslí si muž, ktorému vraj lekári povedali, že má telo ako 45-ročný.

Foto: archív

Tento motivačný rečník sa zároveň sťažuje, že firmy nechcú najímať niekoho v dôchodkovom veku ako poradcu. Sudca, ktorý sa jeho prípadom zaoberal, pripustil, že možnosť nechať si zmeniť pohlavie prišla až s vývojom zákonov: „Súhlasím s vami: pred mnohými rokmi by sme si mysleli, že niečo také ako zmena pohlavia je nemožné.“

Ratelbanda sa spýtal, čo by jeho rodičia povedali na to, že si zo života nechal vymazať 20 rokov: „O koho by sa v rokoch 1949 až 1969 starali, kto by bol tým malým chlapcom?“ Ratelband na to odpovedal, že jeho rodičia už nežijú. Zmena roku narodenia by bola podľa neho tiež dobrou správou pre vládu, pretože by sa vzdal nároku na penziu dovtedy, kým znovu dosiahne dôchodkový vek.