Úvod Spoločnosť Holandská vláda chce dostať viac ľudí na bicykle

Holandská vláda chce dostať viac ľudí na bicykle

Foto: archív

Hoci Holandsko je známe ako krajina bicyklov, tamojšia vláda chce obyvateľstvo motivovať, aby si ešte častejšie za dopravný prostriedok volili bicykel namiesto auta. Okrem zdravotného hľadiska by to prospelo aj preťaženej doprave v mestách. Preto presadzuje finančnú podporu pre každého, kto by si vybral takýto spôsob dochádzania do práce. „Vystúpme z áut a presadnime na bicykle,“ apeluje podľa DutchNews.nl štátna tajomníčka ministerstva pre infraštruktúru Stientje van Veldhovenová.

Podľa jej návrhu by mali ľudia dostávať 19 eurocentov za každý kilometer prejdený na bicykli pri ceste do práce a z práce. Preplácanie takýchto cestovných nákladov je už súčasťou holandského daňového systému, momentálne však túto možnosť využíva málo zamestnávateľov. Ministerstvo by chcelo firmy motivovať, vyšli svojim zamestnancom v ústrety. Podľa výpočtov môže jeden zamestnanec, ktorý denne prejde do práce sedem kilometrov, ušetriť vďaka tejto daňovej schéme až 500 eur ročne.

Van Veldhovenová zvažuje napríklad aj dotovanie nákupu bicyklov veľkými národnými zamestnávateľmi, ale aj malými či strednými podnikmi. Zmena spôsobu cestovania povedie podľa ministerstva k znižovaniu znečistenia ovzdušia, obmedzeniu dopravných zápch, ale aj k zlepšeniu zdravotného stavu obyvateľstva.

Štátna tajomníčka, ktorá sama chodí do úradu v Haagu na bicykli, tvrdí, že v Holandsku je polovica všetkých ciest do práce kratšia ako 7,5 kilometra, čo je podľa nej skvelá vzdialenosť na cestu na bicykli. Ministerstvo by v priebehu najbližších troch rokov rado dostalo na bicykle ďalších 200-tisíc ľudí.

Na 17,1 milióna Holanďanov pritom už teraz pripadá 22,5 milióna bicyklov. Do práce na nich jazdí minimálne štvrtina všetkých pracujúcich. Holandská vláda vyčlenila 100 miliónov eur na zlepšenie infraštruktúry pre cyklistov vrátane lepších cyklistických pruhov a parkovísk na železničných staniciach. K ďalším jej projektom patrí napríklad inštalovanie verejných bicyklov v mestách.