Úvod Politika Holandské voľby potešili Junckera a Merkelovú, vlastenec Wilder odkázal, že nabudúce vyhrá

Holandské voľby potešili Junckera a Merkelovú, vlastenec Wilder odkázal, že nabudúce vyhrá

Geert Wilders (Foto: archív)

Holandské parlamentné voľby vyhrala Ľudová strana pre slobodu a demokraciu (VVD) Marka Rutteho pred pravicovou Stranou za slobodu (PVV) vlastenecky orientovaného Geerta Wildersa. Predbežné výsledky potvrdilo definitívne sčítanie hlasov. Strana premiéra Marka Rutteho bude mať v 150-člennom parlamente 33 kresiel. Na druhom mieste s 20 mandátmi skončila PVV, ktorá za VVD oproti očakávaniam výrazne zaostala.

VVD si oproti výsledkom volieb z roku 2012 o osem kresiel pohoršila, aj tak ale zostáva na politicky rozdrobenej scéne najsilnejšou stranou. Tretie miesto pripadlo Kresťanskodemo­kratickej výzve (CDA) a štvrté Demokratom 66, obe formácie získali po 19 kreslách.

Holandsko odmietlo populizmus. V krátkom prejave to vyhlásil premiér Mark Rutte už po prvých odhadoch výsledkov, ktoré ukázali, že PVV značne zaostala za očakávaniami „Dnešok bol sviatkom demokracie,“ vyhlásil Rutte. „Najkrajšie na tom je, že sme najsilnejší,“ dodal s odkazom na víťazstvo VVD. V tejto súvislosti pripomenul, že jeho strana slávi úspech už tretíkrát za sebou.

Podľa premiéra je teraz nutné zostaviť silnú vládu. „Musíme vytvoriť stabilnú vládu a viesť krajinu,“ povedal. Agentúra DPA v komentári poznamenala, že iná vládna koalícia než pod Rutteho vedením je ťažko mysliteľná.

Wilders, ktorý je známy protimigračnou a protiislamskou rétorikou, uznal, že voľby vyhral Rutte, ale vyhlásil, že medzi víťazov patrí aj jeho strana. „Patríme tiež medzi víťazov volieb, získali sme nové kreslá,“ povedal Wilders s odkazom na prvé výsledky, podľa ktorých si PVV oproti existujúcim 15 mandátmi o niekoľko poslancov polepšila.

„Boli sme treťou stranou v Holandsku. Teraz sme druhou stranou v Holandsku. A nabudúce budeme prví,“ napísal Wilders na Twitteri. Dodal, že je „skutočne hrdý na viac než milión holandských stúpencov“, ktorých PVV získala za 12 rokov od svojho založenia.

Wilders tiež hovoril o tom, že by rád bol prizvaný ku koaličným rokovaniam o budúcej holandskej vláde. Zároveň však vyhlásil, že PVV bude proti vláde tvrdou opozíciou. Wilders už po zverejnení prvých odhadov svojim voličom na Twitteri za hlasy poďakoval a Ruttemu odkázal, že sa ho ešte nezbavil.

Mark Rutte. (Foto: archív)
Mark Rutte. (Foto: archív)

Komentoval aj Rutteho vyhlásenie o tom, že Holandsko odmietlo „zlú formu populizmu“. „Neviem, čo tým mal na mysli. Ukazuje, že sú dobrí a zlí populisti. Sám seba nevnímam ako populistu, ale on naznačuje, že som zlý populista a nejaký druh nacistu,“ povedal Wilders.

Európski politici vyjadrujú radosť z výsledkov volieb. Holanďania podľa šéfa Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera hlasovali proti “extrémizmu”. „Teším sa na ďalšiu dobrú spoluprácu ako priatelia, susedia a Európania,“ oznámila v telefonickej gratulácii Ruttemu nemecká kancelárka Angela Merkelová, uviedol jej hovorca Steffen Seibert.

„Gratulácie Holandsku za to, že zastavili vzostup krajnej pravice,“ uviedol na Twitteri francúzsky minister zahraničia Jean-Marc Ayrault. „Holandsko, ó Holandsko, si šampión!“ napísal na Twitteri šéf úradu nemeckej kancelárky Angely Merkelovej Peter Altmaier. „Srdečné gratulácie k skvelému výsledku,“ dodal.