Úvod Zaujímavé Holandské vrany vycvičia, aby čistili ulice od ohorkov

Holandské vrany vycvičia, aby čistili ulice od ohorkov

Reprodukcia: archív

Vrany sú nepochybne inteligentné stvorenia. Vynikajú svojou schopnosťou zapamätať si ľudské tváre, riešia problémy a dokonca sú schopné vopred si plánovať. Preto nie je prekvapením, že práve tieto vtáky si vybrali holandskí výskumníci zo spoločnosti Crowded Cities na to, aby sa starali o čistotu ulíc a ciest. Informoval o tom portál dobrenoviny.sk citujúc

„Cigaretové ohorky sú problémom každého mesta či dediny. A nemusíme chodiť ani do Holandska. Stačí, ak sa prejdeme po akejkoľvek slovenskej ulici… V Holandsku ich však vraj ľudia na zem ročne zahodia až 6 miliárd. Práve preto chcú výskumníci zo spoločnosti Crowded Cities začať vo svojej domovine,“ píše autor článku.

Inšpiráciu podľa neho našli Holanďania v práci amerického technológa Joshua Kleina. Ten vytvoril automat, ktorý vycvičil vrany, aby doň vhadzovali nájdené mince, za čo boli následne odmenené arašidmi. Holanďania podľa Kleinovho vzoru aktuálne vytvárajú zariadenie s názvom Crowbar. Ide v podstate o špeciálne kŕmidlo pre vtáky.

Vizualizácia: archív
Reprodukcia: archív

Crowbar by mal fungovať jednoducho. Vrana priletí v s cigaretovým ohorkom v zobáku, vhodí ho do lievika, kamera umiestnená v Crowbare vyhodnotí, či skutočne ide o cigaretový ohorok a následne kŕmidlo vranu za jej snahu odmení malou porciou jedla. Portál uvádza, že cigaretové ohorky sú z 98 percent  vyrobené z plastových vlákien a ich rozloženie v prírode trvá až 10 rokov. Vycvičiť vranu na spomenutý úkon však bude trvať určite oveľa kratšie.

„Holanďania zo spoločnosti Crowbar Cities tvrdia, že všetky komponenty potrebné na zostavenie Crowbaru sú plne funkčné a po jeho kompletnom zostavení ho začnú testovať so samotnými vranami,“ uzatvára portál dobrenoviny.sk.