Úvod ZO ZAHRANIČIA Holandsko je prvou krajinou na svete, ktorá našla domov všetkým túlavým psom

Holandsko je prvou krajinou na svete, ktorá našla domov všetkým túlavým psom

Foto: archív

Ak by všetky krajiny na svete nasledovali Holandsko, svet by bol úplne bez túlavých psov, čo je pre milovníkov zvierat určite krásna predstava. Vďaka niekoľkým jednoduchým krokom sú ulice v krajine tulipánov bez psov, ktorí nemajú domov.

Holanďania milujú psy už od nepamäti. V 19. storočí mala psa takmer každá rodina. Práve to bolo príčinou vypuknutia besnoty, ktorá mala na svedomí mnoho úmrtí. Zo strachu začali majitelia púšťať svojich psov voľne na ulicu, pričom toto konanie bolo dokonca legálne. A tak boli holandské ulice zrazu preplnené túlavými psami.

Vláda sa rozhodla situáciu zmeniť, a tak vytvorila program, ktorý sa skladal z niekoľkých krokov – odchyt, sterilizácia, vakcinácia, identifikácia a nájdenie domova. Ukázalo sa, že tento zámer bol účinný, pretože v krajine je od roku 2016 len veľmi ťažké nájsť túlavého psa.

Bolo určených niekoľko dní v roku, počas ktorých bola sterilizácia a kastrácia psov povinnosťou, pričom všetky výdavky uhradil štát. Každý pes musel prejsť aj veterinárnym vyšetrením, aby zistili, ktoré vakcíny zviera potrebuje.

Vláda neskôr schválila ďalší zákon, ktorým chcela zabezpečiť, aby mali zvieratá pravidelnú zdravotnú starostlivosť a žili v dobrých podmienkach. Ak sa ukázalo, že majitelia neposkytli psovi starostlivosť, ktorá vyplývala zo zákona, hrozila im vysoká pokuta alebo tri roky väzenia.

Holandsko tiež zvýšila dane z nákupu psov v obchodoch. Zbytočne vysoké výdavky tak prinútili budúcich majiteľov, aby uvažovali aj o iných možnostiach a poskytli domov napríklad túlavým psom.

Súčasťou programu bola aj kampaň, ktorej cieľom bolo zvýšiť povedomie o túlavých psov u ľudí. Milovníci zvierat mali možnosť starať sa o šteniatka z ulice. Väčšinou si ich natoľko obľúbili, že si ich už nechali. Domov tak našlo až 90 percent psov.

Program bol úspešný a v roku 2011 naň nadviazali ďalšou novinkou. Zriadili špeciálnu políciu, ktorá je zodpovedná za ochranu a bezpečnosť psov. Dnes sú zvieratá, ktoré si ľudia osvojili z ulice, akceptované aj v obchodoch či reštauráciách.

Foto: archív