Úvod Veda & Tech Holandsko plánuje gigantickú solárnu elektráreň na mori

Holandsko plánuje gigantickú solárnu elektráreň na mori

Vizualizácia: archív

Holandsko plánuje premeniť farmu na pestovanie morských rias v Severnom mori na gigantickú slnečnú elektráreň. Elektrinu by mala začať dodávať na pevninu o zhruba tri roky. Projekt prichádza v čase, keď má Holandsko problémy s obmedzením používania fosílnych palív a splnením cieľov zníženia emisií skleníkových plynov.

Projekt vypracovala firma Oceans of Energy a bude ho prevádzkovať konzorcium zložené z producentov elektrickej energie, vedcov a výskumníkov. Po počiatočnom pilotnom programe chce konzorcium do roku 2021 prevádzkovať plávajúce solárne panely s rozlohou 2 500 štvorcových metrov.

Pilotný program s panelmi veľkými 30 štvorcových metrov, ktorý otestuje zariadenia, poveternostné podmienky, vplyv na životné prostredie a energetický výkon, má byť spustený tento rok v lete.

Plávajúca elektráreň na mori rieši aj vážne problémy s nedostatkom pôdy. Má pritom i ďalšie výhody, ako upozornil Wilfried van Sark z Utrechtskej univerzity, spolupracujúci na projekte. Na mori viac svieti slnko a je tu aj výhoda chladenia panelov, čo zvýši produkciu o 15 percent. Ak bude projekt úspešný, je tu priestor na expanziu týchto elektrární, na rozdiel od preplnenej pevniny.

Panely do elektrárne na mori musia byť odolnejšie ako do elektrárne stojacej na pevnine, musia zohľadňovať drsnejšie poveternostné podmienky aj prílivové a odlivové zmeny. Panely bude možné ukotviť i medzi existujúce veterné turbíny a prepojiť rovnakými káblami, ktoré budú elektrinu prenášať koncovým odberateľom.

Zakladateľ firmy Oceans of Energy Allard Van Hoeken očakáva, že energia zo slnečných panelov na mori bude nakoniec lacnejšia ako z veterných turbín na mori a energetických zdrojov na pevnine. Prispeje k tomu podľa neho najmä absencia nákladov na pozemky.

Foto: archív