Úvod ZO ZAHRANIČIA Holandsko umožní resomáciu – kremáciu mŕtvych tiel vo vode

Holandsko umožní resomáciu – kremáciu mŕtvych tiel vo vode

Resomačné zariadenie. (Foto: archív)

Holandská Národná rada pre zdravie prijala odporúčanie, aby sa do zoznamu zákonom povolených metód nakladania s telami zosnulých pridala aj takzvaná alkalická hydrolýza. Proces známy aj ako resomácia, čiže kremácia vo vode, je metóda mimoriadne šetrná k životnému prostrediu, ktorá je považovaná za udržateľnú alternatívu oproti tradičným pohrebom alebo spopolňovaniu.

Spravodajský server DutchNews.nl v tejto súvislosti v pondelok spresnil, že ešte treba dopracovať potrebné technické špecifikácie povoleného spôsobu resomácie. Resomácia je založená na alkalickej hydrolýze: telo sa umiestni do tlakovej nádoby, ktorá sa naplní zmesou vody a lúhu a zahrieva sa na približne 160 stupňov Celzia.

Zvýšený tlak zabraňuje varu a telo sa rozkladá na základné chemické zložky, z ktorého je zložené. Celý proces trvá približne tri hodiny. Uvedený proces bol patentovaný v Spojených štátoch už v roku 1888 a je legálny v niektorých štátoch USA a iných krajinách.

Holandská pohrebná spoločnosť Yarden už v lete 2018 spustila kampaň, aby presvedčila vládu o zmene zákona o pohreboch a zlegalizovala novú techniku nakladania s pozostatkami zosnulých. Podľa jej prieskumov až okolo 23 percent Holanďanov považuje resomáciu za vhodnú alternatívu k tradičným kremáciám.

Vláda sa zaoberala aj možnosťou „humuzácie“, čiže kompostovania ľudských pozostatkov a ich premenenie na prírodný organický odpad. Tento návrh presadzujú niektoré environmentálne hnutia aj v susednom Belgicku. Podľa správ Národnej rady pre zdravie však v súčasnosti nie je dostatok informácií na to, aby sa dalo povedať, či humuzácia spĺňa potrebné právne a environmentálne požiadavky.

Návrh nových právnych predpisov by mala holandská vláda zverejniť ešte pred tohoročnou letnou sezónou. Okrem iného by v nich mala byť aj zmienka o skončení platnosti ustanovenia, podľa ktorého sú telesné pozostatky pochované po uplynutí najmenej 36 hodín od okamihu smrti. To by znamenalo ústupok miestnym židovským a islamským komunitám, podľa tradície ktorých, by mali byť zosnulí ľudia pochovaní čo najskôr po smrti.