Úvod ZO ZAHRANIČIA Holandský politik mal obviniť Sorosa, že stojí za umelou pandémiou koronavírusu

Holandský politik mal obviniť Sorosa, že stojí za umelou pandémiou koronavírusu

George Soros. (Foto: archív)

Holandský pravicový politik Thierry Baudet obvinil amerického finančníka Georgea Sorosa z toho, že stojí za umelou pandémiou koronavírusu. Zverejnila to senátorka Nicki Pouwová-Verweijová po tom, čo Baudet odišiel z protimigrantskej strany Fórum pre demokraciu (FvD) po obvineniach z antisemitizmu.

Senátorka dodala, že Baudetove tvrdenia, ktoré mal pred pár dňami vysloviť na večeri vysokopostavených straníckych členov a ktorými “podporil konšpiračné teórie”, vyvolávajú obavy, že sa zradikalizoval.

Baudet, ktorého odstúpenie z postu straníckeho šéfa pripravilo stranu o jej zakladateľa a známu tvár len niekoľko mesiacov pred voľbami, poprel takéto výroky a aj to, že má antisemitské názory.

FvD je jedna z najrýchlejšie rastúcich politických strán v Holandsku, ktorá vznikla v roku 2016, vo voľbách v roku 2017 získala dve kreslá a úspech zaznamenala aj vo voľbách do Senátu a Európskeho parlamentu v roku 2019.

Senátorka v liste, z ktorého citovali viaceré holandské denníky a stanice, napísala, že počas večere Baudet „vyhlásil, že koronavírus zavliekol do sveta George Soros a ďalší…, aby nám vzali slobodu a zaviedli vládu nového sveta“.