Úvod Spoločnosť Hologram na Ľubovnianskom hrade ukáže jeho históriu

Hologram na Ľubovnianskom hrade ukáže jeho históriu

Foto: archív

Na Ľubovnianskom hrade nedávno slávnostne otvorili letnú turistickú sezónu. Jednou z noviniek, ktorú si pre návštevníkov pripravili, je aj nová expozícia pod názvom Ako sa staval hrad. „Obsahuje prierez stavebného vývoja hradu od jeho vzniku, ako hrad vyzeral, čo ho tvorilo, či to boli drevozemné valy, palisády a postupné vytváranie rôznych múrov. Ale takisto sme chceli návštevníkom priblížiť tie najdôležitejšie remeslá, ktoré stáli za jeho výstavbou,“ povedal kastelán hradu Jozef Balužinský.

Dodal, že to všetko boli procesy doposiaľ do veľkej miery zahalené rúškom tajomstva. Podľa neho dnes dokáže maltu namiešať každý, avšak kedysi to tak zďaleka nebolo. V minulosti ten, kto vytváral takéto zmesi, bol najväčší odborník, postup sa dedil z generácie na generáciu, bola to vážna vec a ľudia boli na svoju prácu hrdí. „Môžeme povedať, že svoju robotu robili veľmi dobre, pretože hrad tu stojí už viac ako 700 rokov,“ zdôraznil kastelán.

Foto: archív

Expozícia stavebníctva sa nachádza na najvyššom poschodí Renesančného paláca, ktorý je podľa Balužinského asi najväčšou ukážkou schopnosti stavebníctva v období renesancie na hrade Ľubovňa. „Ide o veľký komplex, ktorý ľudia možno z diaľky takto nevnímajú, ale práve vo vnútri si uvedomia, koľko materiálu, ľudského potu a umu bolo potrebných, aby takáto stavba mohla vôbec vzniknúť, tak práve sem sme sa rozhodli umiestniť túto expozíciu,“ dodáva.

Okrem toho je súčasťou Renesančného paláca aj hologram, ktorý je najväčšou novinkou tejto letnej sezóny. „Ide o zhmotnenie, alebo virtuálne vyobrazenie gotického hradu. Bohužiaľ, najstaršia časť hradu je už viac-menej stratená a nedá sa prezentovať návštevníkom, preto sme sa rozhodli vytvoriť virtuálnu predstavu na základe rôznych štúdií a dokumentov, ako vlastne gotický hrad vyzeral.

Návštevníci majú možnosť vidieť, ako sa staval, ako vznikal, až po moment, keď ho vážne poškodil požiar. Ďalšie dostavby ho už pretvorili tak, že nie je možné vidieť jeho pôvodnú gotickú podobu,“ vysvetľuje Balužinský.

Práve preto sa rozhodli využiť na jeho prezentáciu najnovšie technológie, keďže podľa kastelána je ťažké inak opísať stavbu, ktorá už v podstate neexistuje. Je však dôležitou súčasťou hradu ako takého. Premietanie hologramu funguje vďaka štyrom premietacím kamerám, ktoré prehrávajú digitálnu nahrávku zo štyroch strán do jedného priestoru. „Tam, kde sa všetky štyri lúče prekryjú, vznikne 3D obraz,“ doplnil Balužinský.

Foto: archív