Úvod Ekonomika Hotelieri vítajú zníženie DPH na ubytovanie na 10 percent

Hotelieri vítajú zníženie DPH na ubytovanie na 10 percent

Foto: Michaela Kolimárová

Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) víta zníženie dane z pridanej hodnoty (DHP) na ubytovacie služby na 10 percent, a tiež zavedenie rekreačných poukazov. Oba návrhy z dielne poslancov SNS prijalo plénum Národnej rady SR. Účinnosť by mali nadobudnúť od januára 2019.

Asociácia pripomenula, že sa tieto priority snažila presadiť už veľmi dlhé obdobie. „Zníženie sadzby DPH prichádza doslova v poslednej chvíli, pretože cestovný ruch by bez takejto podpory začal stagnovať. A to z dôvodu neustále rastúcich nákladov a tlaku zo strany návštevníkov na kvalitu služieb,“ opísal generálny manažér AHRS Marek Harbuľák.

Ubytovacie služby sú podľa jeho slov náročné na pracovnú silu, pritom mzdy v tomto segmente patria dlhodobo k tým najnižším v slovenskom hospodárstve. To bolo podľa asociácie spôsobené vysokým daňovým zaťažením. „Zvyšovanie príplatkov za prácu v noci a počas víkendov tiež zvyšuje cenu práce, ktorá dnes v tomto segmente predstavuje polovicu všetkých nákladov,“ dodal Harbuľák.

Skúsenosti z európskych krajín pritom podľa neho potvrdzujú, že nižšia DPH posilňuje vznik pracovných miest, nárast miezd a prináša nové investície nielen v hotelierstve, ale aj v iných službách cestovného ruchu. „Veríme, že v krátkom čase sa podarí presvedčiť poslancov o potrebe zníženia DPH aj na stravovacie služby,“ avizoval.