Úvod Z DOMOVA Hovorca KBS označil nezávislé médiá za dezinformačné. Švec: Biskupi idú po ruke...

Hovorca KBS označil nezávislé médiá za dezinformačné. Švec: Biskupi idú po ruke liberalizmu

Foto: archív

Hovorca Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Martin Kramara upozornil na šírenie dezinformácií prostredníctvom internetu. Informovala o tom Tlačová kancelária KBS na svojom webe.

„Pred niekoľkými týždňami sa na internete objavila informácia, že Svätý Otec chystá ďalšie mimoriadne Urbi et Orbi. A treba to, samozrejme, čo najrýchlejšie zdieľať. Dnes každý, kto o tom počul, vie, že to nebola pravda. Niekto z dlhej chvíle vypustil dezinformáciu, a chytili sa tisíce ľudí,“ komentuje Kramara.

Horšie podľa neho je, že aj závažnejšie dezinformácie úspešne prenikajú do životov ľudí vo viacerých oblastiach. Internet ponúka obrovské množstvo správ, na čo sme v minulosti neboli zvyknutí a je problém si vybrať, píše.

Navyše mnohí vraj majú dodnes tendenciu posudzovať správy spôsobom, na ktorý si zvykli za totality: že oficiálne zdroje sú iba propaganda a pravdu treba hľadať inde. „Informáciu, ktorá ide ‘proti prúdu’, považujú automaticky za lepšiu,“ myslí si hovorca KBS.

Poukázal pritom na skutočnosť, že hľadačom pravdy vďačne vychádzajú v ústrety alternatívne médiá. Nepravdy sa v dnes podľa neho šíria nielen v oblasti fyziky, ale aj v oblasti lekárskej vedy či oblasti viery a náboženstva.

„Tak ako sme napríklad schopní rozlíšiť, že liberálne médiá sa v otázkach viery a náboženstva nedajú pokladať za ‘bernú mincu’, menej si všímame, že weby, ktoré navonok vystupujú kresťansky, ba odhodlane katolícky, môžu byť takisto nespoľahlivé. Dokonca aj skryte protipápežské alebo protikoncilové, a v niektorých prípadoch rovno schizmatické,“ tvrdí.

„Čo sa teda týka spoločenstiev a webov, ktoré sa katolícky len tvária, treba si uvedomiť, že ich taktika je navzájom príbuzná: nabrať ‘na palubu’ čo najväčší počet fanúšikov, ktorým ponúkajú zaujímavé alternatívne informácie, a potom s nimi ‘odplávať’ tam, kam ich chcú dostať,“ uviedol Kramara.

Ako dodal, ľudia by si mali dávať pozor pri stránkach Gloria.tv, Svetlo svetla zdieľané Hlavnými správami, Christianitas, Aliancia za nedeľu a medzi sekulárnymi ide o stránky Zem a vek, Slobodný vysielač, Infovojna a Bádateľ.

Kramara dodal, že informácie, ktoré sú skutočné a spoľahlivo z prostredia katolíckej cirkvi, môže záujemca nájsť na Vatikánskom rozhlase, Tlačovej kancelárii KBS, Rádiu Lumen, televízii Lux, v Katolíckych novinách, gréckokatolíckom časopise Slovo či v Rádiu Mária Slovensko. Vo všetkých prípadoch ide médiá, ktoré priamo finacuje katolícka cirkev.

Róbert Švec. (Foto: Michaela Kolimárová)

Na vyjadrenia hovorcu KBS na adresu nezávislých médií pre portál napalete.sk zareagoval predseda Slovenského hnutia obrody Róbert Švec. „Biskupi varujú pred údajne dezinformačnými webmi. Nie je to prvé stanovisko KBS, ktoré vnímam so znepokojením.

Hoci liberalizmus navonok kritizuje, v skutočnosti ide podobnými vyhláseniami po ruke liberalizmu a jeho propagande. Nech sa venuje tomu, čomu sa má a nech nenálepkuje nezávislé médiá tak, ako to vyhovuje súčasnému režimu. Biskupi žijú aj z peňazí slovenských daňových poplatníkov, to znamená, aj z peňazí čitateľov akože dezinformačných webov.

Nech si KBS veľmi dobre rozmyslí, za koho a aké hodnoty bude kopať v týchto ťažkých časoch. Lebo sa veľmi ľahko môže stať, že v budúcnosti sa bude samofinancovať a na príspevky od slovenského štátu bude musieť zabudnúť,“ komentuje Švec Kramarove delenie médií na dôveryhodné a dezinformačné.

„Aj napriek tomu, že niektorí slovenskí biskupi poblúdili, vinšujem im požehnané vianočné sviatky. A do nového roku 2021 im želám, aby si brali príklad z takých kňazov, akými boli Anton Bernolák, Andrej Hlinka alebo Jozef Tiso, ktorí žili a pracovali v duchu hesla ‘Nič pre seba, všetko pre národ’!“ odkázal KBS na záver Švec.