Úvod Politika Hovorca Kremľa pripustil možnosť kybernetickej vojny medzi USA a Ruskom

Hovorca Kremľa pripustil možnosť kybernetickej vojny medzi USA a Ruskom

Foto: archív

Hypotetickú možnosť kybernetickej vojny medzi Spojenými štátmi a Ruskom pripustil v reakcii na správy o hackerských útokoch na ruské energetické siete hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Reagoval na nedávny článok The New York Times, podľa ktorého USA v poslednom roku zvýšili počet počítačových útokov na energetický systém Ruska.

Americké periodikum zverejnilo, že tajné služby USA sa od roku 2012 snažia do ruských sietí prepašovať programy, ktoré by im umožnili zbierať údaje. Zároveň sa pokúšajú „s predtým nezvyčajnou agresivitou“ dostať do systému škodlivé programy, ktoré by im pomohli vyradiť z činnosti časti energetického systému.

Foto: archív

Takéto akcie vraj zatiaľ predstavujú varovanie, ale v prípade konfliktu by mohli poslúžiť na útok. Informácie periodika svedčia o „hypotetickej možnosti kybernetickej vojny“ a vojenských kybernetických akcií proti Rusku, vyhlásil Peskov. Tvrdí, že ruské životne dôležité hospodárske objekty boli a sú vystavené kybernetickým útokom vedeným zo zahraničia.

Príslušné ruské úrady s tým stále bojujú a snažia sa zabrániť tomu, aby boli poškodené citlivé oblasti miestnej ekonomiky. Úroveň bezpečnostných opatrení je však vysoká. „Väčšina kriticky dôležitých energetických zariadení je pripojená na štátny ochranný systém,“ vyhlásil hovorca ruského ministerstva ekonomiky.