Úvod Politika Hrabko: Sulík a Matovič nemôžu ísť do vlády

Hrabko: Sulík a Matovič nemôžu ísť do vlády

Foto: archív

Politický publicista Juraj Hrabko komentoval pre TASR aktuálne nátlakové akcie opozície na zmeny vo vláde. „Neviem predpovedať, či odstúpi minister vnútra, nepredpokladám to ani v čase predsedníctva, ani v roku po ňom. Čo môžem povedať, je, že parlament neodvolá nijakého člena vlády, vrátane premiéra Roberta Fica. Ak bude koalícia donútená k nejakým personálnym zmenám, vyrieši si ich interne,“ povedal.

Zároveň konštatoval, že opozícia má podľa neho právo na protestné demonštrácie a aj na zvolávanie mimoriadnych schôdzí s cieľom odvolať niektorého člena vlády. „Je právom opozície, ak nie je spokojná s výsledkom rokovania, podať návrh na odvolanie ministra každý týždeň, môžu podať dvojité návrhy, tridsať poslancov a jeden návrh jeden deň, druhých tridsať poslancov a ďalší návrh na nasledujúci deň.

To všetko sa dá robiť, otázka je, kam to povedie,“ povedal s tým, že ak by sa zmenou rokovacieho poriadku parlamentu obmedzilo právo opozície navrhovať vyslovenie nedôvery členovi vlády, bolo by to podľa neho v rozpore s ústavou. Hrabko pochybuje, že by zmeny v rokovacom poriadku dokázali zlepšiť aktuálnu úroveň rokovania v Národnej rade, aj keď ju nepovažuje za dobrú.

„Nedá sa to zastaviť zákonom, nariadením. Tým iba povzbudíte k ďalšej inšpirácii tých, ktorých sa to týka, aby vymýšľali niečo nové. Oblek si môžete dať ušiť, aký chcete. Ak sa zakážu tričká, viem si predstaviť, že bude mať Matovič oblek s nápisom „Fico chráni zlodejov“,“ povedal Hrabko s tým, že podľa neho sú vizualizácie lídra OĽaNO z marketingového hľadiska efektívne, nepatria však do parlamentu.

Foto: archív
Foto: archív

„Máte parlamenty, kde tečie krv, keď sa poslanci bijú a hádžu po sebe stoličky. Faktom je to, že súčasný parlament, dianie, ktoré súvisí najmä s týmito schôdzami a návrhmi na odvolávanie, pripomína trhovisko a kofy na trhu,“ poznamenal Hrabko.

„To, čo sa teraz deje, je možné označiť za akúsi zákopovú vojnu. Na jednej strane mimovládne strany, prím tam hrá OĽaNO a SaS, a na druhej strane zákopov je vládna koalícia. Tu už nájsť dohodu bude mimoriadne ťažké. Hoci si myslím, že by bolo potrebné sa o ňu uchádzať. V tejto chvíli však nevidím nikoho, kto by takúto dohodu chcel a kto by ju vyrokoval,“ dodal s tým, že napríklad kotlebovci sa do tohto sporu zámerne nemiešajú.

„Vyhovuje to ĽSNS. Môže poukazovať na chyby v systéme. Pozrite sa, čo robia tí demokrati v parlamente. My to vyriešime, za nás takéto veci nebudú,“ naznačil Hrabko. Problémom SaS a OĽaNO podľa neho je, že nepredstavujú reálnu alternatívu voči aktuálnej vláde.

„Ak by mimovládne strany boli alternatívou k tejto vláde, nie je problém. Ale sú? Nie sú Richard Sulík, Igor Matovič, slovenskými náprotivkami Johnsona a Faragea? S kým chcú kooperovať po ďalších voľbách? Nehľadajú partnerov, urážajú aj tých, s ktorými by v budúcnosti mohli tvoriť vládu,“ povedal.

„Môžu vyvolávať nepokoje, ale čo potom? Keď sa stane to, čo chcú, aby sa stalo. Richard Sulík ani Igor Matovič nemôžu ísť do vlády, sami na to nebudú mať dosť voličov a nemajú nikoho, s kým by mohli ísť. Potenciálnych koaličných partnerov iba od seba odháňajú a tí sa primkýnajú bližšie k SNS a Smeru,“ uzavrel Hrabko.