Úvod Spoločnosť Hrad Krásna Hôrka by mal byť po obnove autentickejší

Hrad Krásna Hôrka by mal byť po obnove autentickejší

Foto: archív

Ministerka kultúry Ľubica Laššáková verí, že prví návštevníci po požiari spred siedmich rokov prejdú komplexne zrekonštruovaným hradom Krásna Hôrka v roku 2023. Na projekt komplexnej revitalizácie tejto národnej kultúrnej pamiatky by malo ísť takmer 35 miliónov eur zo štátneho rozpočtu.

Stavebné práce sú naplánované na viaceré etapy, prvá časť hradu by mala byť verejnosti sprístupnená v roku 2021, a to dolná časť a podhradie. „Samozrejme, je veľa okolností, ktoré môžu tento dátum ovplyvniť,“ spresnila ministerka s tým, v roku 2020 by sa malo do hradu investovať zhruba 13,6 milióna eur, o rok nato ďalších 13 miliónov a zvyšných viac ako osem miliónov eur je naplánovaných na rok 2022.

Rekonštrukcia bude zahŕňať stavebné práce na podhradí, technickom zázemí pre návštevníkov, infraštruktúre, interaktívnom infocentre a predajných miestach. Dobudujú sa inžinierske siete s dôrazom na zvýšenú ochranu hradu pred požiarom a kompletne sa upravia parkoviská. V ďalšej etape prejdú obnovou kasárne, Františkino múzeum a Rákocziho trakt v dolnom a strednom hrade.

Kultúrna pamiatka Krásna Hôrka by mala prejsť obnovou a navrátením hradu do jeho poslednej historicky hodnotnej podoby z roku 1903. Plánom je odstrániť nevhodné zásahy z minulosti, hrad by tak mal byť autentickejší ako pred požiarom. Od začiatku rekonštrukcie hradu sa reštaurujú aj poškodené zbierkové predmety.

„K dnešnému dňu bolo zreštaurovaných a konzervátorsky ošetrených vyše 700 zbierkových predmetov a ďalších vyše 100 kusov je momentálne na reštaurovaní u externých dodávateľov,“ uviedla riaditeľka Múzea Betliar Tímea Mátéová.