Úvod Politika Hranicu medzi USA a Mexikom bude chrániť armáda

Hranicu medzi USA a Mexikom bude chrániť armáda

Foto: archív

Hranicu medzi Spojenými štátmi a Mexikom budú podľa Donalda Trumpa chrániť vojaci až dovtedy, kým tam vyrastie stena. „Nemôžeme dopustiť, aby ľudia prechádzali hranice ilegálne,“ vyhlásil americký prezident s tým, že záležitosť už prerokoval s ministrom obrany Jamesom Mattisom.

Prezident považuje ochranu južnej hranice Spojených štátov za jeden z pilierov svojho vládneho programu, ale stavba múra naráža na problémy v Kongrese. Na hraničnú stenu je v rozpočte na tento rok vyčlenených len 1,57 miliardy dolárov, čo je výrazne menej ako požadovaných 25 miliárd. Demokrati a republikáni sa na financovaní stavby nedokážu dohodnúť.

Demokrati podmieňujú peniaze riešením situácie detských prisťahovalcov, ale Donald Trump sa ich ochranu pred vyhostením pokúša zrušiť. V návrhu prisťahovaleckého programu americký prezident súhlasil s udelením občianstva 1,8 milióna prisťahovalcom, ale len výmenou za súhlas s vybudovaním múra na hraniciach s Mexikom a obmedzením tzv. reťazovej migrácie, teda udeľovania občianstva príbuzným imigrantov. Po novom by za nimi mohli do krajiny prísť len manželia či manželky a nedospelé deti.

Foto: archív