Úvod Z DOMOVA Hrnko: Američania nechceli vylepšiť naše letiská, mohla byť ohrozená suverenita SR 

Hrnko: Američania nechceli vylepšiť naše letiská, mohla byť ohrozená suverenita SR 

Anton Hrnko. (Foto: archív)

Finančná pomoc od Spojených štátov amerických pre slovenské letiská mohla ohroziť našu suverenitu. Pre portál napalete.sk to uviedol poslanec Národnej rady SR Anton Hrnko za SNS. Podľa podpredsedu NR SR Martina Klusa (SaS) národniari týmito tvrdeniami zavádzajú verejnosť.

Tému financií od USA chcelo SNS otvoriť aj na poslednej schôdzi parlamentu, no napokon bolo uznesenie, ktoré by odmietlo peniaze, vyradené z programu. USA ponúkali Slovensku desiatky miliónov eur na rozvoj infraštruktúry vojenských letísk.

„Nešlo o pomoc Slovensku pri vylepšovaní kvality našich letísk. Keď sme si naštudovali zmluvu, ktorá nám bola ponúknutá, išlo predovšetkým o zlepšenie pristávacích plôch pre najťažšie americké bombardovacie lietadlá a vytvorenie skladísk, pri ktorých by sme ani nevedeli, čo tam vlastne je. Ide teda o odmietnutie amerických základní na našom území,“ uviedol Hrnko.

Obdobne reagoval na otázky na poslednej tlačovej konferencii aj minister obrany Peter Gajdoš (SNS). Tiež spomenul podmienky, ktoré boli súčasťou ponúkanej dohody. Rovnako ako Hrnko hovoril o možnej strate slovenskej suverenity.

Martin Klus obavy národniarov bagatelizuje. Tvrdí, že reči o strate suverenity sú zavádzaním verejnosti. „V prvom rade ešte stále nie známa podoba tej dohody, ktorá by mala byť podpísaná so Spojenými štátmi americkými. Pracovalo sa len s návrhmi. ň

Mne to osobne pripadá, že topiaci sa slamky chytá a SNS prichádza s totožnou témou ako pred voľbami do Európskeho parlamentu, pričom by si mali byť vedomí dôsledkov. Z môjho uhla pohľadu zavádzajú verejnosť, pretože nič také, ako ohrozenie suverenity, Slovensku nehrozí,“ povedal Klus.

Opozičný politik však svoje tvrdenie nepodložil nijakými argumentmi. USA ponúkali ešte na jar 2019 na rozvoj infraštruktúry vojenských letísk 105 miliónov amerických dolárov, čo je v prepočte viac ako 93 miliónov eur. Proti tejto investícii sa ohradila predovšetkým SNS.