Úvod Politika Hrnko k upútavke RTVS s Tisom: NAKA chce vykladať slovenské dejiny?

Hrnko k upútavke RTVS s Tisom: NAKA chce vykladať slovenské dejiny?

Foto: archív

Upútavke na nový mediálny projekt RTVS Najväčší Slovák venovanú osobe prezidenta prvej Slovenskej republiky Jozefa Tisa prisúdili mainstreamové médiá prívlastok “kontroverzná”. Historička Marína Závacká dokonca pre upútavku obvinila RTVS z propagácie fašizmu.

Vzápätí nasledovali reakcie židovskej humanitárnej organizácie B’ nai B’rith – Tolerancia, Medzinárodného kresťanského veľvyslanectva Jeruzalem a Dokumentačného strediska holokaustu, ktoré svorne protestovali proti zaradeniu Tisa do zoznamu oceňovaných osobností celonárodnej ankety.

B’ nai B’rith v liste adresovanom Jaroslavovi Rezníkovi generálneho riaditeľa RTVS vyzvalo, aby zrušil Tisovo zaradenie do projektu. Po koordinovanom nátlaku sa po konzultácii s tvorcami Rezník napokon rozhodol Tisa z programu úplne vyradiť.

„Vzhľadom na diskusiu, ktorá sa rozpútala okolo jednej konkrétnej upútavky, ktorou RTVS avizovala začiatok projektu, ale súčasne nedávala ani tip, ani návod, za koho hlasovať a ani nevyjadrovala názor na nijakú konkrétnu osobu, táto debata prekryla zmysel celého projektu,“ poznamenal na margo mediálnej hystérie Rezník.

Týmto však celá vec neskončila. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry vydal pokyn na preverenie spomenutej upútavky Národnou protiteroristickou jednotkou NAKA. Pre portál omediach.sk to potvrdila hovorkyňa prokuratúry Andrea Predajňová. Polícia má podľa prokurátora preveriť, či neprišlo k spáchaniu trestného činu založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd.

Na krok prokuratúry zareagoval na sociálnej sieti podpredseda SNS a poslanec NR SR Anton Hrnko. “Človek si myslí, že ho už nič na tomto svete nemôže prekvapiť. Ale hej, na Slovensku je všetko možné. Dokonca aj prekonať 50. roky. V akej spoločnosti to žijeme, keď otázka vo vzťahu k národným dejinám sa môže stať predmetom vyšetrovania Národnej kriminálnej agentúry?” položil Hrnko rečnícku otázku.

Foto: archív

“Na čo tu máme celé ústavy historikov, keď na výklad národných dejín postačí NAKA? To ten prokurátor nemá dosť kriminálnikov, vrahov, podvodníkov a a zlodejov, keď si myslí, že by sa mali kriminalisti pustiť do výkladu slovenských dejín? Ale čudujem sa, keď sledujem tento postup, že sa už nepustil do tých mnohých obdivovateľov banderovského režimu na Ukrajine, podporovateľov režimov v baltských krajinách, lebo všade tam oslavujú rôznych kolaborantov s nacistami, esesákov, ktorí boli iné kalibre ako tí naši!

To tí naši boli oproti nim úplní amatéri. To takú banderovci dokázali na uliciach Volyne dobiť lopatami, krompáčmi a všetkým, čo im prišlo pod ruky desaťtisíce Poliakov. A to už nehovorím na ostatných územiach o židoch, Rusoch a antifašistoch. Obdiv k takýmto režimom nie je z tohto pohľadu kriminálna činnosť?

Som zhnusený z toho, akým spôsobom pristupujeme k výkladu národných dejín, lebo vidím, že nikomu nezáleží na pravde len na tom, ako čo možno najviac napľuť na slovenskú národnú minulosť, ako čo najviac bičovať Slovákov ich dejinami, ktoré sa nevykladajú, ale kriminalizujú!

Po 25 rokoch samostatnosti by človek čakal iný prístup. Lebo len pravda nás môže oslobodiť. Ani prokurátor, ani sudca, ani kat predsa nemôže vyriešiť problémy výkladu dejín. A to už nehovorím o kriminalistoch, ktorí by sa mali zaoberať niečím úplne iným,” uzavrel svoj status Anton Hrnko.