Úvod Politika Hrnko o 23-ročnej SR: Nesmie byť domom bez dvier

Hrnko o 23-ročnej SR: Nesmie byť domom bez dvier

Foto: Michaela Kolimárová

Popoludní na Nový rok 2016 už po dvadsiaty tretíkrát zazneli delostrelecké salvy na počesť vzniku súčasnej demokratickej a suverénnej Slovenskej republiky. Už viac ako jedna generácia občanov SR vyrastá výlučne v podmienkach osobitej, samostatnej slovenskej štátnosti. Pri príležitosti štátneho sviatku to vyhlásil podpredseda mimoparlamentnej Slovenskej národnej strany Anton Hrnko.

Pripomenul, že zakladatelia Slovenskej republiky sľúbili na prelome rokov 1992 – 1993 vybudovať skutočný a dôstojný domov obyvateľom Slovenska v rámci rodiny slobodných európskych národov a štátov. „Pri hodnotení uplynulého obdobia musíme konštatovať, že mnohé sa nám podarilo,“ uviedol Hrnko.

Slovensko sa pomerne hladko etablovalo ako štát i zaradilo do systému medzinárodných vzťahov, skonštatoval. „Zostáva ale stále veľa otvorených otázok, ktoré pred nami stoja ako otvorená výzva. Nemôžeme spokojne založiť ruky a konštatovať, že všetko je dobojované, všetko je dosiahnuté, stačí nám už len užívať si priazeň osudu,“ domnieva sa podpredseda SNS.

O suverénnu slovenskú štátnosť a o jej budúcu podobu v rámci Európy i sveta treba podľa Hrnka opäť zvádzať zápas, ktorý môže byť rovnako dôležitý ako tie minulé. Slovensko je podľa neho konfrontované s novou výzvou, ktorá pred krajinu stavia otázku, či pokračovať v budovaní Slovenskej republiky.

„Alebo máme na našom dome dokorán pootvárať všetky dvere a okná a zriecť sa prirodzeného práva pána domu rozhodovať o tom, koho pustiť dnu, koho pohostiť a koho vôbec do domu nevpustiť. Pritom všetci vieme, že žiaden dom bez dverí, bez uzatvárateľných okien, bez jednoznačného práva vlastníka na svoj majetok nemôže byť domovom pre nikoho,“ zdôraznil.

Pripomenul, že SNS ako jediná politická strana, ktorá sa podieľala na vyhlásení Slovenskej republiky 1. januára 1993 a ktorá ešte stále pôsobí na slovenskej politickej scéne, „cíti mimoriadnu zodpovednosť za ďalší osud Slovenskej republiky. O tom, ako bude vyzerať v budúcnosti, nemôžu rozhodovať žiadni kancelári, žiadni komisári, žiadni aktivisti Pánboh vie kým platení, ale výlučne jej občania,“ vyhlásil.

„Slovenská národná strana nikdy nepripustí, aby sa Slovenská republika stala domom bez dvier a domom, v ktorom jeho vlastník nebude mať právo rozhodovať o tom, kto doň môže vstúpiť a ako sa v ňom má správať,“ uzavrel podpredseda SNS.

Anton Hrnko. (Foto: archív)
Anton Hrnko. (Foto: archív)