Úvod Z DOMOVA Hrnko o zrušení Mečiarových amnestií: Bola to najväčšia chyba tejto koalície

Hrnko o zrušení Mečiarových amnestií: Bola to najväčšia chyba tejto koalície

Anton Hrnko. (Foto: Jana Birošová)

Poslanec NR SR a podpredseda vládnej Slovenskej národnej strany Anton Hrnko v rozhovore pre mesačník Extra plus odsúdil kontroverzný krok slovenského parlamentu z roku 2017, ktorý zrušil tzv. Mečiarove amnestie. Tie vyhlásil niekdajší predseda slovenskej vlády Vladimír Mečiar ako zastupujúci prezident v roku 1998 v súvislosti s únosom Michala Kováča mladšieho a údajného zmarenia referenda v roku 1997.

Doma i vo svete pritom dominujú názory právnych odborníkov, že amnestie sú nezrušiteľné. Rovnako dlhé roky argumentoval aj predseda Smeru-SD a bývalý premiér Robert Fico, ktorý však napokon zrušenie amnestií v parlamente prekvapivo sám inicioval. Viacero politikov, publicistov i právnikov tento akt označili za protiprávny, hoci ho prijal zákonodarný zbor.

“Najväčšou obeťou vlastnej politiky je Robert Fico, ktorý dával obrovské finančné prostriedky tretiemu sektoru. Jeho hlavný poradca Erik Tomáš pripravil s Marekom Maďaričom paškvil o únose prezidentovho syna, ktorý nemá nič spoločné s realitou.

Neviem, z akého dôvodu Fico prijal ich koncepciu, že treba zrušiť Mečiarove amnestie, o ktorých dvadsať rokov rozprával, ako sa nedajú zrušiť. Ich zrušenie bolo najväčšou chybou tejto koalície,” povedal pre Extra plus Anton Hrnko.

Podľa neho to pre SNS bolo “kopnutie sa do vlastného zadku”, pre Smer to však bola “samovražda”. “Lepšiu politickú popravu, ako si Smer zrušením amnestií pripravil, si ani neviem predstaviť. SNS mala svojich voličov, ale Smer mal voličov HZDS, ktorí síce nechceli Mečiara, ale mali ho v úcte, pretože založil štát.

A teraz im niekto povie, že vznik republiky bol vlastne zločinný akt? Pritom ten človek, ktorý to tu rozpútal, sa kamaráti s Porošenkom, ktorý nariadil delostrelcom strieľať do vlastného obyvateľstva. Vladimír Mečiar nič také nespáchal. Keď prehral voľby, pokojnou formou odovzdal moc,” pokračoval Hrnko.

Anton Hrnko nesúhlas so zrušením amnestií deklaroval neúčasťou na hlasovaní v parlamentnom pléne. Rovnako urobila Eva Antošová (SNS), Ján Podmanický (Smer-SD), Róbert Madej (Smer-SD), Dušan Muňko (Smer-SD) a Miroslav Číž (Smer-SD).

Okrem Natálie Grausovej, ktorá ako jediná poslankyňa NR SR hlasovala proti zrušeniu Mečiarových amnestií, poslancii ĽSNS prejavili svoj postoj nehlasovaním. Hlasovania sa zdržal nezávislý poslanec Peter Marček. Ostatní členovia zákonodarného zboru z koalície aj opozície hlasovali za zrušenie amnestií.