Úvod Z DOMOVA Hrnko odsúdil zámer Naďa použiť proti demonštrantom Vojenskú políciu

Hrnko odsúdil zámer Naďa použiť proti demonštrantom Vojenskú políciu

Anton Hrnko. (Foto: TASR)

Bývalý poslanec parlamentu za SNS a v súčasnosti poradca predsedu Národnej rady Borisa Kollára Anton Hrnko zareagoval na vyjadrenia ministra obrany Jaroslava Naďa o tom, že Vojenská polícia je pripravená pomôcť Policajnému zboru pri dodržiavaní verejného poriadku. Naď to vyhlásil v čase, keď sa pripravujú veľké protivládne protesty.

Hrnko, ktorý v minulej vláde pôsobil ako predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť, na sociálnej sieti takúto rétoriku šéfa rezortu obrany odsúdil. Na jednej strane priznal, že asistenčné služby vojakov pri rôznych udalostiach, sú bežnou súčasťou plnenia tzv. vnútornej funkcie ozbrojených síl, no na takéto použitie ozbrojených síl musia podľa Hrnka splnené viaceré predpoklady.

„Najmä predpoklad, že dotyčná zložka štátu nie je schopná úlohy plniť vlastnými silami. A samozrejme, musí to schváliť vláda. Má hádam niekto dojem, že polícia Slovenskej republiky nie je schopná plniť svoje bežné úlohy, medzi ktoré bezosporu patrí aj ochrana verejného poriadku?“ opýtal sa exposlanec.

Pokračoval, že  vyjadrenie ministra obrany pokladá za ďaleko prekračujúce čiaru, po ktorú môže zájsť minister demokratického štátu. „Vyhrážať sa použitím vojska proti frustrovaným občanom, ktorí sú dezorientovaní množstvom objektívnych i subjektívnych faktorov, je jednoducho neprípustné,“ tvrdí Hrnko.

Dodal, že v súčasnosti sa ešte ani nevie, či niekto výzvu na zhromaždenie príjme, či tam bude toľko ľudí, ktorých objektívne polícia nebude môcť zvládnuť. „A preto je treba už dopredu vysielať vojsko, a či vôbec budú chcieť potenciálni manifestanti narúšať verejný poriadok?

Alebo žeby pán minister vedel niečo viac ako my ostatní? Slováci majú jedno porekadlo, ktoré hovorí, že radšej je treba hamovať ako banovať. Myslím si, že minister Naď by si ho mal pripomínať ráno, na obed i večer,“ pokračoval.

Poradca predsedu parlamentu uzavrel svoj status výzvou prezidentke Zuzane Čaputovej: „Pani prezidentka, kedy sa začnete správať ako hlava štátu? Štátu, v ktorom nie sú len vyvolení a ‘múdrosráči’, ale rovnoprávni občania, majúci rovnaké práva a rovnaké povinnosti…“