Úvod Spoločnosť Hrnko: Pán Rezník, vylúčte z ankety Najväčší Slovák Juraja Jánošíka!

Hrnko: Pán Rezník, vylúčte z ankety Najväčší Slovák Juraja Jánošíka!

Anton Hrnko. (Foto: archív)

“Tak už sme sa dozvedeli. Už vieme, kto patrí medzi najväščích Slovákov. Nie je to Svätopluk, pred ktorým sa triasli mocní jeho doby a ktorý v ťažkých pomeroch dokázal vybojovať pre našich predkov suverenitu a rešpekt z vtedajšieho Bruselu, ktorým bolo hlavné mesto Východofranskej ríše.

Nebol to Bernolák, ktorý dal Slovákom spisovnú reč. Neobjavil sa tam J. M. Hurban, ktorý perom a mečom bojoval za to, aby Slováci mali rovnaké miesto pod slnkom ako tí ostatní,” napísal na sociálnej sieti poslanec NR SR a podpredseda SNS Anton Hrnko na margo vrcholiacej televíznej ankety Najväčší Slovák.

“Neobjavili sa tam Daxner ani Francisci, dokonca ani Rastislav či Koceľ, nehovoriac o Jurajovi Turzovi, Štefanovi Moyzesovi… Ale veľmi vysoko sa v nomináciách objavili ľudia, s prepáčením, ktorí sa stali obeťami svojich zamestnávateľov, dávajúci im podpisovať toxické články bez toho, aby ich vôbec informovali, že by to mohlo mať na nich negatívne až fatálne dôsledky,” pokračoval Hrnko.

Zjavne tak reagoval na fakt, že tvorcovia licencovanej relácie, ktorej formát vymyslela britská stanica BBC, nominovali do výberu najväčších slovenských osobností všetkých čias aj minulý rok zavraždeného novinárskeho eléva Jána Kuciaka.

“Jednoducho, každá takáto súťaž, respektíve anketa, má svoje úskalia. Lebo nejestvuje iba jeden, dvaja, ale množstvo najvýznamnejších ľudí. Každá generácia má tých svojich, ktorí prevzali opraty zodpovednosti za ostatných a možno i vlastnou obetou života zabezpečili ostatným lepší život, alebo len holé prežitie. Pre každého z nás je najväčším človekom naša matka, ktorá nás porodila, dojčila a vychovala. Ostatní sú nepodstatní, ak zásadným spôsobom nevstúpili do života celého kolektívu.

Šéf RTVS Jaroslav Rezník. (Foto: archív)

Napriek tomu si myslím, že keď sa už nejaké pravidlá stanovia, mali by sa dodržať. Takže, pán Rezník, žiadam vás, aby ste zo zoznamu vylúčili Juraja Jánošíka, ktorý bol riadnym súdom odsúdený aj za vraždu domanižského farára a nikdy nebol rehabilitovaný! Pravidlá by sa mali dodržiavať. Inak je všetko iba fraška,“ ironicky uzavrel svoj status Anton Hrnko.

Z ankety bol totiž vylúčený prezident prvej Slovenskej republiky Jozef Tiso s odôvodnením, že ide o právoplatne odsúdeného človeka. Prvého prezidenta odsúdil v roku Národný súd 1947 na smrť obesením, Tisovo meno sa však nenachádza na zozname vojnových zločincov.