Úvod Politika Hrnko: SNS zrejme bude žiadať odchod Žitňanskej

Hrnko: SNS zrejme bude žiadať odchod Žitňanskej

Foto: archív

Členská základňa koaličnej Slovenskej národnej strany bola veľmi rozladená pokusmi o dekriminalizáciu drog, presadzovanie Istanbulského dohovoru napriek tomu, že národniari niekoľkokrát povedali, že to nechcú. Na sociálnej sieti to napísal podpredseda SNS Anton Hrnko, ktorý hovorí, že rozhodujúce stanovisko strany k ministerke spravodlivosti Lucii Žitňanskej (Most-Híd) bude prijímať pondelkové predsedníctvo.

Hrnko má z vnútra strany veľmi vážne signály, že v pondelok by mala zaznieť požiadavka na Žitňanskej odchod z vlády, uviedol pre Hospodárske noviny. Dodal, že ak už má prísť k rekonštrukcii kabinetu, mali by sa odstrániť všetky trecie plochy.

Po návrate predsedu koaličného Mostu-Híd Bélu Bugára z dovolenky sa v sobotu zišlo aj užšie vedenie strany, na Hrnkove slová o Žitňanskej však zatiaľ nikto z oslovených predstaviteľov Mostu-Híd nereagoval.

Rokovania mali následne už aj s predsedom vlády Robertom Ficom pokračovať vo vládnom hoteli Bôrik, kde niekoľko hodín parkovalo premiérovo služobné auto. Bugárovci už krátko po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej formulovali požiadavku, aby odstúpil minister vnútra Robert Kaliňák s tým, že konkrétny krok musí urobiť Smer-SD.

K situácii by sa mali vyjadriť aj stranícke regionálne štruktúry. Konečný verdikt o budúcnosti Mosta-Híd v koalícii by mal padnúť na republikovej rade začiatkom týždňa. Ešte predtým má zasadnúť koaličná rada.