Úvod Veda & Tech Hyperloop na Slovensku tak skoro nebude

Hyperloop na Slovensku tak skoro nebude

Foto: archív

Revolučný systém osobnej dopravy v kapsule známy ako hyperloop na Slovensku zrejme tak skoro nebude. Rýchlotrať mala do roku 2021 spojiť Bratislavu s neďalekou Viedňou, neskôr aj s Brnom a Prahou. Americká spoločnosť Hyperloop Transportation Technologies (HTT) uzatvorila so slovenskou stranou spoločné memorandum pred dvoma rokmi, spolupráca však pre nezhody momentálne nepokračuje.

Podľa úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu, ktorý vedie Richard Raši, sa nepodarilo nájsť na projekt vhodný pozemok. Z piatich navrhnutých oblastí spoločnosť zvažovala tri. HTT podľa úradu zároveň niekoľkokrát menila svoje investičné zámery, a tým aj požiadavky na spoluprácu so slovenskou stranou. Platnosť memoranda medzitým vypršala.

Zámer prepojiť rakúsku metropolu so sedemdesiat kilometrov vzdialenou Bratislavou oznámila spoločnosť HTT v máji 2016. Obe mestá mala spojiť v priebehu piatich rokov, pričom v prvej fáze sa mali prepojiť miestne letiská. Sedemdesiatkilometrovú vzdialenosť mal hyperloop prekonať za osem minút. Niektorí odborníci sa pritom na projekt pozerali skepticky, najmä pre krátku vzdialenosť medzi mestami.

HTT je jedna z dvojice spoločností (druhá sa nazýva Hyperloop One), pokúšajúcich sa vybudovať dopravný prostriedok budúcnosti podľa návrhov miliardára Elona Muska. Ten koncept predstavil v roku 2013, pričom ho inšpiroval trup legendárneho lietadla Concorde. Ide o tranzitné kapsuly poháňané slnečnou energiou, pohybujúce sa v nízkotlakových trubiciach takmer nadzvukovou rýchlosťou.

Kapsula pre cestujúcich by mala byť z vibrania, nového, extrémne pevného kompozitového materiálu, ktorý vyrába slovenská firma. Vo vonkajšej vrstve má senzory. Tie by mali odhaliť prípadné hroziace nebezpečenstvo a systém by tak v prípade nevyhnutnosti okamžite zareagoval.

O revolučné dopravné spojenie prejavuje záujem viac štátov, podľa všetkého by však najskôr mohlo začať fungovať v Spojených arabských emirátoch. Na mape hyperloopu podľa šéfa HTT stále zostáva aj Slovensko. Firma ráta najmä s prepojením Bratislavy s Brnom a Prahou.

Foto: archív