Úvod Spoločnosť Hypermoderné mesto z dielne Googlu evokuje kritikom Orwella

Hypermoderné mesto z dielne Googlu evokuje kritikom Orwella

Súčasná podoba torontskej štvrte Port Lands. (Foto: archív)

Východné nábrežie kanadského Toronta nie je na prvý pohľad ničím výnimočné. Tento pomerne málo využitý industriálny areál na brehu Ontárijského jazera by sa však mal v najbližších rokoch od základov zmeniť. Spoločnosť Google si ho totiž vybrala na svoj ambiciózny projekt mesta budúcnosti, ktoré by malo slúžiť ako vzor rozvoja moderného urbanizmu na celom svete.

Vlani na jar začalo Toronto uvažovať o revitalizácii svojej pobrežnej štvrte Port Lands, momentálne patriacej medzi najväčšie nedostatočne rozvinuté priemyselné oblasti v Severnej Amerike. Medzi návrhmi, ktoré dostala torontská správa nábreží, nakoniec uspela sesterská spoločnosť Googlu.

Plán „najmúdrejšieho z múdrych miest“ dostal konkrétne obrysy v roku 2017, keď Sidewalk Labs získala od Toronta priestor na budovanie inteligentnej štvrte na zelenej lúke. Celý proces sa začne revitalizáciou malého areálu Quayside, ktorý poslúži ako prototyp na kompletné prestavanie celého východného nábrežia Toronta s rozlohou vyše troch štvorcových kilometrov.

Reprodukcia: archív

Firma predstavila svoju ideu mesta „od internetu nahor“ v dvestostránkovom dokumente, plnom ilustrácií idylickej komunity ľudí, žijúcich v prostredí plnom zelene. Zóna pre verejnosť by mala byť striktne oddelená od siete podzemných tunelov, ktorými sa bude zásobovať mesto a odvážať odpad.

Chodci a cyklisti budú mať prednosť pred automobilmi. Práve cenová dostupnosť života v meste budúcnosti je aspekt, na ktorý firma kladie dôraz. Plánuje napríklad znížiť náklady na stavbu pomocou aplikácie nových konštrukčných postupov.

Moderné mesto skrotí aj počasie. Chodci v ňom nikdy nezmoknú, pretože meteorologické senzory spoznajú blížiacu sa búrku a vysunú špeciálne markízy. V zime nebude potrebné odpratávať sneh, pretože sa rozpustí na vyhrievanom povrchu cesty. Nastaviteľné vetrolamy zasa zariadia, aby obyvateľov neobťažoval silný vietor.

Zóna pre verejnosť by mala byť striktne oddelená od siete podzemných tunelov, ktorými sa bude zásobovať mesto a odvážať odpad. (Vizualizácia: archív)

Aby všetko fungovalo tak, ako má, bude potrebné modernú metropolu vybaviť najrôznejšími senzormi, snímačmi a kamerami na každom kroku. A práve obrovské množstvo dát, ktoré budú tieto snímače o obyvateľoch zbierať, vyvoláva tie najväčšie obavy. Aj keby tieto informácie mali slúžiť iba na zlepšovanie života, mnohí obyvatelia Toronta sa boja o súkromie svojich budúcich spoluobčanov z modernej štvrte, keďže ich každodenné životy budú pod drobnohľadom technologického gigantu, akým je Google.

Podľa kritikov tohto konceptu bude súkromie ľudí v meste budúcnosti sledované rovnako, ako to dnes robia prevádzkovatelia internetových stránok pri analýze správania návštevníkov ich webov. Je zrejmé, že v meste plnom senzorov zbierajúcich údaje nie je možné, aby každý obyvateľ dával explicitný súhlas so všetkými spôsobmi ich ďalšieho využitia.

Preto k najväčším otáznikom projektu mesta budúcnosti patrí to, v akej miere budú zhromažďované údaje anonymné a kto ich bude vyhodnocovať. Skeptici totiž víziu spoločnosti Sidewalk Labs opisujú ako orwellovskú antiutópiu, v ktorej jedinec stratí akúkoľvek kontrolu nad svojím životom.

Foto: archív