Úvod ZO ZAHRANIČIA Iba mŕtvy Chorvát je dobrý Chorvát, hlása grafitti v Mostare

Iba mŕtvy Chorvát je dobrý Chorvát, hlása grafitti v Mostare

Foto: archív

Nápisy vyhrážajúce sa Chorvátom, ktorí sa po občianskej vojne z 90. rokov 20. storočia vrátili do Bosny a Hercegoviny (BaH), sa objavili v okrajovej štvrti mesta Mostar nazývanej Vrapčiči. Chorvátskej spravodajskej agentúre HINA to povedala polícia v Hercegovinsko-neretvianskom kantóne, ktorého metropolou je Mostar.

Polícia dodala, že dostala hlásenie o prípadoch a začala ich vyšetrovať. Nasprejované nápisy, ktoré sa objavili vedľa cesty a na neďalekom múre, hlásali, že Chorváti budú zabití. Na plote rodinného domu bolo zasa napísané „Iba mŕtvy Chorvát je dobrý Chorvát“.

Miestni Chorváti pre miestne médiá uviedli, že odkazy ich vystrašili a že miestne úrady nerobia nič pre to, aby boli výhražné heslá odstránené. Vrapčiči je východné predmestie Mostaru a väčšinu jeho obyvateľov tvoria bosnianski moslimovia. Mostar sa nachádza na juhu BaH, v moslimsko-chorvátskej časti štátu, a leží na rieke Neretva.

Občianska vojna bola v štáte v rokoch 1992 – 1995 a po implementácii mierového plánu presadzovaného Spojenými štátmi sa Bosna rozdeľuje na dva vysoko autonómne regióny – Republiku srbskú a bosniansko-chorvátsku Federáciu Bosny a Hercegoviny. Vzhľadom na náboženskú a národnú rozmanitosť sa Bosna a Hercegovina nazýva aj „babylonom Európy“.