Úvod ZO ZAHRANIČIA ICC vydal zatykač na Putina a Ľvovú-Belovú. Moskva: Rusko neuznáva jurisdikciu haagskeho...

ICC vydal zatykač na Putina a Ľvovú-Belovú. Moskva: Rusko neuznáva jurisdikciu haagskeho súdu

Vladimir Putin. (Foto: archív)

Medzinárodný trestný súd (ICC) v holandskom Haagu informoval, že vydal zatykač na prezidenta Ruskej federácie Vladimira Putina a ruskú prezidentskú komisárku pre práva detí Mariu Ľvovú-Belovú.

V dokumente sa uvádza, že môžu byť zapletení do „vojnových zločinov spočívajúcich v nezákonnej deportácii obyvateľstva (detí) a nezákonnom presune obyvateľstva (detí) z okupovaných území Ukrajiny do Ruskej federácie“.

Vydávanie zatykačov na ICC sa zvyčajne vykonáva v tajnosti, aby sa ochránili obete a svedkovia a aby sa predišlo komplikáciám pri vyšetrovaní. Súd však vyhlásil, že v tomto prípade sa rozhodlo o výnimke, pretože „informovanie verejnosti o zatykačoch môže pomôcť predchádzať budúcim zločinom.“

Hovorca prezidenta Ruskej federácie Dmitrij Peskov v tejto súvislosti zdôraznil, že Rusko neuznáva jurisdikciu haagskeho súdu. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová doplnila, že rozhodnutia ICC nemajú pre Rusko nijaký význam a akékoľvek zatykače sú právne neplatné.

Medzinárodný trestný súd bol zriadený Rímskym štatútom z roku 1998. Nie je súčasťou OSN a má dosah len na krajiny, ktoré tento štatút ratifikovali. K zmluvným stranám nepatrí Rusko (podpísali, ale štatút neratifikovalo), Spojené štáty americké (podpísali, ale neskôr od štatútu odstúpili) a Čína (štatút nepodpísala).

V roku 2016 Vladimir Putin parafoval dekrét, podľa ktorého sa Rusko nestane členom ICC. Podľa vtedajšieho stanoviska ruského ministerstva zahraničných vecí tento súd “nesplnil nádeje, ktoré sa doňho vkladajú, a nestal sa skutočne nezávislým orgánom medzinárodnej spravodlivosti“.

V roku 2020 Spojené štáty vyjadrili nespokojnosť s činnosťou Medzinárodného trestného súdu po tom, čo prokuratúra ICC oznámila svoj zámer vyšetriť zločiny amerického vojenského personálu v Afganistane.