Úvod Politika ICTY zbavil Miloševiča obvinení z vojnových zločinov

ICTY zbavil Miloševiča obvinení z vojnových zločinov

Foto: archív

Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu jednomyseľne rozhodol, že Slobodan Miloševič nebol zodpovedný za vojnové zločiny počas vojny v Bosne v rokoch 1992 – 1995. Vyhlásil, že bývalý juhoslovanský a neskôr srbský prezident nebol súčasťou „zločineckého sprisahania“, prenasledujúceho moslimov a Chorvátov.

Doteraz sa mu dávalo za vinu všetko krviprelievanie v Bosne a na bývalú Juhosláviu boli preto uvalené tvrdé ekonomické sankcie. Nespravodlivé obvinenia Miloševiča možno prirovnať k invázii do Iraku pre zbrane hromadného ničenia, ktoré však Bagdad v skutočnosti nevlastnil.

Miloševič prežil posledných päť rokov svojho života vo väzení. Bránil nielen seba, ale aj Srbsko a Čiernu Horu proti falošným obvineniam. Desať rokov po jeho smrti ICTY pripúšťa, že vlastne nebol vinný.

Zomrel za podozrivých okolností na infarkt krátko nato, ako súd zamietol jeho žiadosť o operáciu srdca v Rusku. Našli ho mŕtveho vo väzenskej cele iba tri dni po tom, ako jeho právnik doručil ruskému ministerstvu zahraničných vecí list obsahujúci obavy, že ho niekto otrávi.

Foto: archív
Foto: archív

4 komentárov

Comments are closed.