Úvod ZO ZAHRANIČIA Identifikovali telesné pozostatky Prigožina, na budove Vagnerovho centra svieti veľký kríž

Identifikovali telesné pozostatky Prigožina, na budove Vagnerovho centra svieti veľký kríž

Jevgenij Prigožin. (Foto. archív)

Predseda hnutia Sme spolu s Ruskom Vladimir Rogov na sociálnej sieti potvrdil smrť šéfa súkromnej žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenija Prigožina pri leteckom nešťastí v Tverskej oblasti. Uviedol, že hovoril s niektorými predstaviteľmi skupiny, ktorí potvrdili smrť podnikateľa.

Aj podľa údajov Federálnej agentúry pre leteckú dopravu a ruského leteckého úradu Rosaviacia bol Jevgenij Prigožin na zozname pasažierov havarovaného lietadla. Na palube bolo desať ľudí vrátane troch členov posádky a siedmich pasažierov. Podľa dostupných informácií nikto z nich neprežil.

Na palube lietadla Embraer Legacy 600, ktoré malo patriť patrilo Prigožinovi a smerovalo z Moskvy do Petrohradu, kde majú sídlo jeho firmy, sa podľa Rosaviacie okrem neho nachádzali nasledujúci pasažieri: Dmitrij Utkin, Valerij Čekalov, Sergej Propustin, Jevgenij Makarjan, Nikolaj Matusejev, Aleksander Totmin a traja členovia posádky.

Mediálna služba Jevgenija Prigožina zatiaľ oficiálne nehlásila úmrtie podnikateľa, ale okná na budove Vagnerovho centra v Petrohrade sú vysvietené v tvare kríža. Pred centrom vznikol spontánny pamätník, kam ľudia nosia kvety a symboly Vagnerovej skupiny. Portál readovka.com napísal, že na mieste havárie už boli identifikované telesné pozostatky Prigožina a Utkina.

K havárii Progožinovho lietadla prišlo v stredu 23. augusta vo večerných hodinách viac ako sto kilometrov severne od Moskvy pri obci Kuženkino v Bologovskom okrese, patriacom do Tverskej oblasti. Záchranné zložky našli na mieste pádu niekoľko tiel. Ruské úrady začali vyšetrovanie havárie.

Prigožin, ktorého Vagnerova skupina bojovala po boku regulárnej ruskej armády na Ukrajine, zorganizoval pred dvoma mesiacmi – 23. júna – krátku ozbrojenú vzburu proti ruskému vojenskému vedeniu. Po dohode s Kremľom sa väčšina vagnerovcov vrátane Prigožina presunula do bieloruského exilu. Samotný Prigožin sa mal odvtedy niekoľkokrát opätovne objaviť v Rusku.

Miesto pádu Prigožinovho lietadla. (Reprofoto: archív)