Úvod ZO ZAHRANIČIA Ignazio: Zbrane a výstroj zo Západu končia na ukrajinskom čiernom trhu. Armáda...

Ignazio: Zbrane a výstroj zo Západu končia na ukrajinskom čiernom trhu. Armáda a polícia ich odtiaľ kupujú späť

Glenn Ignazio. (Foto: Facebook Glenna Ignazia)

Americký vojenský expert major Glenn Ignazio, ktorý nedávno navštívil Ukrajinu, uviedol, že keď vstúpil do vojnovej zóny „každý sa ho pýtal“, kde dostane nepriestrelnú vestu, píše dennik The Express.

Vychádza najavo, že ukrajinská armáda a polícia kupujú výzbroj na čiernom trhu za prirážku, pretože sa kradne. Major Ignazio pokračoval, že táto skutočnosť „ho skutočne znepokojuje“, a mala by podľa neho nastať v tomto zmysle nejaká vnútorná očista.

Ignazio pripomenul, že len na výzbroj, nepriestrelné vesty a podobný materiál, zaslali Ukrajine 50-tisíc dolárov. „Každý deň, bol som tam 24 hodín sedem dní v týždni, sa ma každý pýtal – armáda, polícia, civili, či im môžeme tej nepriestrelnej výstroje poslať viac. Nanešťastie, dostala sa na čierny trh, kde si pred pár týždňami kúpila svoje vlastné aj vojenská polícia.

„A zaplatili za ňu podstatne viac. Za výbavu, o ktorej sa zistilo, že je darovaná Spojenými štátmi americkými, a mali by ju dostať zadarmo,“ pohoršoval sa major s tým, že ide o záležitosti, pri ktorých musí fungovať vnútorný poriadok.

„Ako vidíme, väčšie zbraňové systémy sa darí dostať na správne miesta, no čím je to menšie, tým ľahšie je to ukradnúť a predať na čiernom trhu,“ konštatoval. Tieto reakcie prišli po tom, ako šéf ukrajinského parlamentného výboru pre financie odhalil, že napriek darom Západu, sa na takúto formu podpory armády míňajú miliardy dolárov.