Úvod Spoločnosť Imigranta, ktorý vlani zavraždil Slováka, chce súd pustiť na slobodu

Imigranta, ktorý vlani zavraždil Slováka, chce súd pustiť na slobodu

Foto: Pavel Kapusta

Brutálny čin, ktorý sa odohral minulý rok v Bratislave, otriasol celým Slovenskom. Imigrant indického pôvodu Nishit T. chladnokrvne podrezal v centre Bratislavy po hádke o taxík 37-ročného Slováka Branislava Baluchu. Ten na mieste vykrvácal. Krátko po vražde ho zadržali a putoval do vyšetrovacej väzby. Po niekoľkých mesiacoch však Okresný súd Bratislava I. vydal šokujúci verdikt – obvinený Ind má byť prepustený na slobodu. Rozhodnutie ešte nie je právoplatné, keďže prokurátor podal odvolanie.

Väzbu obvineného súd nahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka. Rovnako mu podľa Trestného poriadku uložil povinnosť oznámiť policajtovi, prokurátorovi alebo súdu, ktorý vedie konanie, každú zmenu miesta pobytu, adresy trvalého bydliska alebo prechodného bydliska,” informoval hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak.

“U obvineného Nishita T. sa nariaďuje kontrola vyššie uložených obmedzení a povinností technickými prostriedkami podľa zákona o kontrole výkonu niektorých rozhodnutí technickými prostriedkami a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a súčasne sa obvinenému ukladá povinnosť podrobiť sa kontrole technickým prostriedkom,” doplnil Adamčiak.

Súd svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že  vychádzal z Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, obsah ktorého vyložil Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu vo svojej judikatúre tak, že ak prichádza do úvahy prepustenie z väzby na základe záruky, súd pri posudzovaní opodstatnenosti väzby má dať v prípade možnosti voľby prednosť tejto záruke pred pokračovaním väzby.

Európsky súd pre ľudské práva ďalej uvádza, že hoci môže existovať potenciálne nebezpečenstvo, ak je osoba obvinená zo závažného trestného činu a ak čelí možnému trestu odňatia slobody na dlhší čas, stupeň tohto rizika však nemožno merať len na základe prísnosti trestného činu a predpokladaného trestu. Štátne orgány majú možnosť zabezpečiť obvineného aj inými opatreniami, napríklad kauciou alebo dohľadom.

Vrah a jeho obeť. (Koláž: archív)