Úvod Spoločnosť Imigranti chcú v školách namiesto angličtiny turečtinu, Nemci sa búria

Imigranti chcú v školách namiesto angličtiny turečtinu, Nemci sa búria

Foto: archív

Učme na základných školách namiesto angličtiny turečtinu, poľštinu či ruštinu. S týmto návrhom prišla Rada pre integráciu v Severnom Porýní-Vestfálsku. Politici aj pedagógovia najľudnatejšej nemeckej spolkovej krajiny to odmietli. Tvrdia, že je to proti záujmom detí a integrácie.

Krajinská ministerka školstva z liberálnej strany FDP Yvonne Gebauerová zavrhla nápad ako prestrelený. „Angličtina je a zostane ústrednou cudzou rečou, ktorá umožňuje celosvetovú komunikáciu,“ namietla.

Angličtina je pre svoj medzinárodný význam v Nemecku povinná na všetkých základných i vyšších školách. Podľa Gebauerovej sa vedľa nej už teraz ponúka výučba množstva ďalších jazykov, vrátane turečtiny či poľštiny. Naopak, je potrebné viac výučby nemčiny, zdôraznila hovorkyňa FDP pre otázky migrácie Linda Teutebergová.

Predseda rady pre integráciu Tayfun Keltek navrhol, aby sa na základných školách výučba angličtiny úplne zrušila a nahradila turečtinou, poľštinou či ruštinou. Mieni, že sa tak lepšie využije potenciál multikultúrnej spoločnosti, ktorá môže žiakom ľahšie vštepiť znalosti viacero rôznych jazykov.

Keltek tvrdí, že v Severnom Porýní-Vestfálsku má cez 43 percent ľudí mladších ako 15 rokov migračné korene a hovoria najmä po turecky, poľsky alebo rusky. Keby sa nemuseli hneď učiť angličtinu, mali by podľa neho viac času sústrediť sa na osvojenie nemčiny. A ich nemecky hovoriaci spolužiaci by zase získali ľahšie možnosť porozumieť niektorej z rečí, ktorú počujú okolo seba viac než angličtinu.

Foto: archív

„Aký má zmysel chcieť učiť sedemročné deti po anglicky, ak ten jazyk poznajú len z televízie?“ pýta sa podľa denníka Die Welt Keltek. Deti, ktoré vyrastajú v dvojjazyčných rodinách, majú podľa Kelteka v škole prehĺbiť znalosť oboch svojich rečí, napríklad nemčiny a turečtiny, alebo nemčiny a poľštiny. Potom sa im vraj bude v neskoršom veku lepšie učiť aj angličtina.

Josef Kraus z Nemeckého združenia učiteľov varoval, že návrh je „absolútne protiintegračný“. Zmenu nepodporila ani ľudskoprávna aktivistka s migračnými koreňmi Düzen Tekkalová. „Angličtina je popri našej materinskej nemčine najdôležitejším jazykom, ktorý musíme v našich školách deťom sprostredkovať, aby sme im dali vhodnú výbavu pre ich ďalší život,“ uviedla.