Úvod Politika Imigranti narušili demografickú rovnováhu vo Švédsku

Imigranti narušili demografickú rovnováhu vo Švédsku

Foto: archív

Hoci Švédsko nezaviedlo politiku jedného dieťaťa ako Čína, čelí obrovskej nerovnováhe medzi počtom mladých chlapcov a dievčat. Vlani na európske brehy priplával zhruba milión utečencov z Blízkeho východu a Afriky. Do Európy sa pritom dostalo až 66,26 percenta mužov, väčšinou mladých utečencov bez záväzkov.

V niektorých krajinách tak vzniká nový demografický problém. Vo Švédsku pripadá na sto dievčat vo veku 16 a 17 rokov až 123 chlapcov, čo je horšie číslo ako dôsledok politiky jedného dieťaťa v Číne. Podľa štatistík švédskej vlády z novembra minulého roka bolo medzi žiadateľmi o azyl až 71 percent mužov. V ostatných krajinách je podiel 105 chlapcov na sto dievčat.

Prevaha mužov nad dievčatami má neblahé dôsledky. Výskumy ukazujú, že spoločnosť, kde dominujú muži, je menej stabilná, lebo je omnoho náchylnejšia na zvýšené prejavy násilia, rebélie, týranie a sexuálne zneužívanie žien.

Zdravý pomer medzi počtom mužov a žien je okrem toho základný prvok pre sociálnu stabilitu, pretože v budúcnosti ovplyvní aj demografický vývoj. Švédsko sa pritom nachádza na najvyšších priečkach v otázkach rovnosti a stability, ale pomer mužov a žien medzi utečencami podľa všetkého podcenilo.

Vlani sa tomuto problému chcela vyhnúť Kanada, preto sa rozhodla sprísniť imigračnú politiku. Neprijíma mužov bez sprievodu, kým nedokážu, že patria k prenasledovanej menšine – napríklad k homosexuálom. Prioritou pre vládu liberálneho premiéra Justina Trudeaua je prijímanie žien s deťmi alebo celých rodín zo Sýrie.

Foto: archív
Foto: archív

2 komentárov

  1. Dnes Svedi sami rikaji, ze Svedsko je zaostala rozvojova zeme se spatnym servicem vsude ve vsech oborech. Ooo 50 000 Svedu emigruje rocne ze Svedska. Hodne mych sousedu se stehuje ze Stockholmu. V panelaku, kde bydlim je 112 bytu a bydli zde pouze 4 Svedi jinak samy cernoch nebo muslim. Cekaci doba na byt ve Stockholmu 10 az 15 let. Jedna se pronajem.Do nekterych ctvrti je nebezpecno chodit. V byte 80 zije 20 lidi. Vyreseni bytove krize chce svedska vlada postavit 700 000 bytu do roku 2020 a to bez architektu a bez techniku. Coz lze postavit teoreticky ale nikoliv prakticky.Otazka je kde budou vsichni tito migranti pracovat? Je zde vysoka kriminalita dochazi denne k znasilnovani svedek. Zidovska loby ma zde velky vliv.

Comments are closed.