Úvod ZO ZAHRANIČIA India slávnostne otvorila prvý 246-kilometrový úsek diaľnice medzi Naí Dillí a Džajpurom

India slávnostne otvorila prvý 246-kilometrový úsek diaľnice medzi Naí Dillí a Džajpurom

Foto: archív

Indický premiér Naréndra Módí otvoril prvý úsek novej diaľnice medzi Naí Dillí a mestom Džajpur v Rádžastáne, merajúci 246-kilometrov a smerujúci do turistického centra Džajpur. Ide o súčasť diaľnice do Bombaja na pobreží Arabského mora. Značka nad novou štvorprúdovou cestou hlása „Vitajte na diaľnici Dillí-Vadodara-Bombaj“.

Je to „znak rozvoja Indie“, povedal Módí. Dodal, že „investície do železníc, diaľnic, liniek metra a letísk sú kľúčové pre zvýšenie tempa rastu krajiny, prilákanie ďalších investícií a vytvorenie nových pracovných miest“.

Ambiciózny cestný projekt v hodnote 13 miliárd dolárov ráta s diaľnicou v dĺžke 1386 kilometrov. Po dokončení skráti cestovanie medzi dvoma najväčšími indickými mestami z doterajších 24 hodín na polovicu.

India je najrýchlejšie rastúcou veľkou ekonomikou a čoskoro bude aj najľudnatejšou krajinou sveta. Jej infraštruktúra však zaostáva za susednou Čínou. V roku 2020 po konflikte s Pekingom na severnej hranici v Ladaku sa snaží obmedziť vplyv čínskych spoločností a pri posilňovaní ekonomických kapacít sa spolieha na vlastné sily.

Módího vláda tento mesiac oznámila zvýšenie výdavkov na infraštruktúru až o 33 percent. V najbližších mesiacoch premiér chystá otvorenie viacerých úsekov veľkých železníc, rýchlostných ciest a prístavných projektov.

India má jednu z najväčších železničných sietí na svete, ktorá zamestnáva 1,3 milióna ľudí. Potrebuje však modernizáciu, na ktorú plánuje vláda využiť súkromný kapitál. Prvú vysokorýchlostnú železničnú trať v Indii financuje Japonsko a prepojí Bombaj a Ahmadabád.