Úvod ZO ZAHRANIČIA Infektológ pripustil, že klamal o kolektívnej imunite, aby prinútil verejnosť k očkovaniu

Infektológ pripustil, že klamal o kolektívnej imunite, aby prinútil verejnosť k očkovaniu

Foto: archív

Známy americký infektológ Anthony Fauci pripustil, že klamal, aby ľudí v USA zmanipuloval na absolvovanie vakcinácie proti COVID-19. Konkrétne išlo o odhady, aké percento populácie bude potrebné zaočkovať, aby sa dosiahla kolektívna imunita a „návrat k normálnemu životu“.

Na začiatku tohto roka Fauci uviedol, že bude treba zaočkovať 60 až 70 percent obyvateľstva. V televíznych rozhovoroch zhruba pred mesiacom však posunul hranicu na 70 až 75 percent. Nedávno dokonca uviedol, že bude treba zaočkovať „75 až 85 percent“.

V najnovšom rozhovore pre New York Times Fauci vyhlásil, že zámerne revidoval svoje odhady postupne. Svoje odpovede zmenil čiastočne na základe „vedy“ a čiastočne na základe tušenia, „že krajina je konečne pripravená počuť, čo si skutočne myslí“.

„Keď prieskumy tvrdili, že iba asi polovica všetkých Američanov by sa dala zaočkovať, povedal som, že kolektívna imunita bude potrebovať 70 až 75 percent zaočkovaných,“ uviedol Fauci.

„Potom, keď novšie prieskumy zistili, že viac ako 60 percent by sa dalo zaočkovať, pomyslel som si, že to môžem trochu postrčiť, a tak som hranicu zvýšil.“ Dodal, že skutočné číslo nepozná, ale verí, že rozpätie je 70 až 90 percent.