Úvod Z DOMOVA Iniciatíva #bezhejtu chce odstraňovať nenávistné komentáre, Michelko upozorňuje na hrozbu cenzúry

Iniciatíva #bezhejtu chce odstraňovať nenávistné komentáre, Michelko upozorňuje na hrozbu cenzúry

Roman Michelko. (Foto: Michaela Kolimárová)

Cieľ “kultivovať verejný diskurz” deklaruje nová iniciatíva #bezhejtu, ktorá chce podľa vyjadrení jej predstaviteľov mobilizovať firmy, organizácie, médiá aj verejné inštitúcie a iných majiteľov veľkých profilov na sociálnych sieťach, aby odstraňovala nenávistné prejavy z diskusií na internete.

Médiá o tom informovala Frédérique Halászová z komunikačnej agentúry Seesame, ktorá spoločne so softvérovou spoločnosťou TrollWall za novovzniknutou iniciatívou stojí. Umelá inteligencia posúdila viac ako pol milióna komentárov pod príspevkami zo 428 facebookových profilov v rôznych oblastiach.

Pozerala sa pri tom na komentáre napísané v prvej polovici apríla 2023. „Výsledky analýzy ukazujú, že viac ako 15 percent všetkých komentárov na sociálnej sieti Facebook obsahuje nenávistné prejavy či vulgarizmy,“ tvrdí spoluzakladateľ TrollWall Pavol Bujňák.

Oprávnenie “upratať” diskusiu majú podľa zakladateľov iniciatívy iba administrátori konkrétnej stránky alebo profilu. „Firmy, organizácie, inštitúcie či influenceri tak môžu robiť osobne, najať si brigádnikov, profesionálnu agentúru alebo využívať technologické riešenia. Dôležité je, aby nenechali svoje profily napospas osudu,“ poradila Halászová.

V online prostredí prežívajú ľudia podľa šéfa digitálneho tímu zo Seesame Dávida Benediga toľko času, že sa im chtiac-nechtiac posúvajú hranice toho, čo považujú za normálne a akceptovateľné aj v skutočnom svete. „Je preto dôležité, čo čítame a ako spolu diskutujeme v online priestore,“ povedal.

Pri “upratovaní” diskusií je podľa zakladateľov iniciatívy tiež dôležité nastaviť si pravidlá, aby bolo jasné, čo je na danej stránke akceptovateľné a čo už nie. „Dôležité je aj to, aby boli tzv. hejty zachytené čo najskôr a nezískavali tak “zbytočné lajky”, ktoré ich posunú vyššie.

Čím viac komentárov stránka generuje, tým ťažšie je ustrážiť diskusiu,“ priblížil Bujňák. Výhodou technologických riešení podľa neho je, že komentár “schovajú” do pár sekúnd aj pri veľkom objeme príspevkov.

Členovia iniciatívy #bezhejtu sa zaväzujú, že budú na svojich profiloch pravidelne monitorovať diskusie a aktívne odstraňovať ‘hejt’. Medzi štartujúcimi členmi sú verejné inštitúcie, ako napríklad Polícia SR, Kancelária prezidentky SR, mestá Bratislava, Košice, Žilina a Nitra, Úrad na ochranu whistleblowerov či plán obnovy.

V zozname členov sú tiež mnohé mimovládne a neziskové organizácie, ale aj firmy. Iniciatíva #bezhejtu je podľa jej zakladateľov otvorená pre každého, kto spravuje verejné profily na sociálnych sieťach. Najnovšie sa k iniciatíve pripojilo Združenie miest a obcí Slovenska, ktoré ako dôvod uviedlo, že nenávistné prejavy sú fenoménom, ktorý má vplyv aj na komunálnych politikov.

“Na prvý pohľad sa #bezhejtu javí ako ‘bohumilá’ iniciatíva, snažiaca sa zmierniť hrubý verejný diskurz, otázkou však je, kto a ako bude diskusie vyhodnocovať a aké budú kritériá toho, čo je vlastne nenávistný prejav, kde sú hranice slobody prejavu, za ktorými sú už neprípustné názory,” uviedol pre portál napalete.sk politický analytik a publicista Roman Michelko.

“Čo sa týka politikov, tí musia znášať vyššiu mieru kritiky, a ak kritika bude považovaná za ‘hejt’, bolo by to extrémne ochudobnenie verejného diskurzu a išlo by v podstate o cenzúru. Keď sa aj veľmi dobrých myšlienok chytia pseudoaktivisti, môže to nakoniec skončiť veľmi zle,” upozornil Michelko.

Ako doplnil, v tomto prípade hrozí jav označovaný ako ‘cancel culture’, čiže vymazávanie ‘nesprávnych’ názorov, falošné pravidlá politickej korektnosti a podobne. “Ak to zatiaľ nie je zákon, ale len iniciatáva, treba to brať s rezervou. Na druhej strane však môže ísť o tzv. Overtonovo okno, čiže metódu postupného dosahovania cieľa.

Používanie umelej inteligencie tiež môže byť veľmi nebezpečné, pretože je dôležité, ako sa nastavia algoritmy vyhodnocovania príspevkov na internete. Nezabúdajme, že diabol býva skrytý v detailoch. Treba sledovať, či a do akej miery bude činnosť #bezhejtu objektívna a nie selektívna, či nebudeme svedkami jednostranného posudzovania.

Dnes totiž vidíme, že kritika jedného z ústavných činiteľov je považovaná za niečo neprípustné a ide sa riešiť súdne, a keď niekto niekomu nadáva do ‘dezolátov’, je to vraj v poriadku. Samozrejme, nik nie je za hrubé prejavy, ale nesmieme zabúdať, že kritika je soľou demokratickej spoločnosti,” zdôraznil Michelko.