Úvod Politika Iniciatíva Harabin na Hrad vyzvala Harabina, aby kandidoval

Iniciatíva Harabin na Hrad vyzvala Harabina, aby kandidoval

Foto: archív

Do zápasu o funkciu prezidenta SR by sa mohol zapojiť ako občiansky kandidát aj sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin. Oznámili to  predstavitelia petičnej iniciatívy s názvom “Harabin na Hrad”, ktorí zbierajú podpisy potrebné pre jeho kandidatúru (www.harabinnahrad.sk, kde si záujemcovia môžu aj stiahnuť petičný hárok).

Podľa člena iniciatívy a bývalého predsedu Matice Slovenskej Mariána Tkáča už majú zozbieraných niekoľko sto podpisov. “Chcel by som vyzvať verejnosť, aby si všimla, že Štefan Harabin má našu podporu a budeme robiť všetko preto, aby mal dostatočný počet podpisov.

Chcel by som vyzvať aj Štefana Harabina, aby do zápasu o skutočne lepšie Slovensko nastúpil a aby prijal kandidatúru na prezidenta Slovenskej republiky,” uviedol Tkáč na tlačovej konferencii v Bratislave.

Tkáč vysvetlil, že má potvrdený predbežný záujem Harabina, ktorý je jeho priateľom. Iniciatíva spustila webovú stránku Harabin na Hrad, kde vyzýva verejnosť, aby sa pridala a podporila kandidatúru. Zároveň zverejnila číslo účtu, kde môžu podporovatelia posielať príspevky na volebnú kampaň sudcu. Doterajšie aktivity podľa Tkáča financovali členovia iniciatívy z vlastných prostriedkov.

Bývalý šéf Matice a bývalý viceguvernér Národnej banky Slovenska tiež navrhol logo Harabinovej kampane s ústredným motívom, ktorým je trikolórou zaplnené písmeno H, symbolizujúce priezvisko sudcu a tiež Bratislavský hrad, kde však hlava štátu v skutočnosti nesídli. Podľa Tkáča však v tomto prípade využili zhodu začiatočných písmen oboch slov.

Slovensko podľa Tkáča potrebuje prezidenta, ktorý bude presadzovať a ctiť tradičné hodnoty, ktoré sa dajú vyjadriť piatimi slovami: Boh, vlasť, rodina, práca a česť. Tiež prezidenta, ktorý ovláda aspoň základy práva a vie, že ak sú zákony v rozpore s ústavou, majú sa poslať na Ústavný súd a majú sa zmeniť.

“Potrebujeme prezidenta, ktorý je priamočiary, energický, bezúhonný, odvážny, morálny človek, za ktorým nie sú žiadne kauzy, ktorý je nezávislý na politických stranách a podnikateľských skupinách,” vysvetlil Tkáč, že práve preto vznikla petičná iniciatíva, aby kandidát nemusel byť závislý na 15 hlasoch poslancov.

Marián Tkáč. (Foto: archív)