Mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP) tvrdí, že každotýždenné povinné testovanie porušuje ľudské práva. Podľa analýzy pravidiel, ktoré majú vstúpiť do platnosti od pondelka (8. 2.), zistil inštitút viacero možných porušení ľudských práv zo strany štátu. Riaditeľ inštitútu Peter Weisenbacher oznámil, že sa preto plánujú sa obrátiť na Ústavný súd SR.
Ako sa vyjadril pre médiá, že dočasné obmedzenie niektorých ľudských práv a slobôd z dôvodu ochrany života a zdravia nie je ich porušením. „Obmedzovanie ľudských práv a slobôd však musí priamo súvisieť s účelom, teda bojom proti pandémii a musí rešpektovať integritu každej osoby,“ povedal Weisenbacher.
IĽP začal komunikovať i s Európskym súdom pre ľudské práva. Dodal, že nové pravidlá sú v rozpore s Ústavou SR, zdravým rozumom a prejavom svojvôle vlády. Koordinátorka analýzy Alena Krempaská hovorí, že “zákaz pohybu v prírode či individuálnych športov pre osoby bez testu je neadekvátnym a disproporčným zásahom do ľudských práv a slobôd”.
„Množstvo ľudí pracuje z domu alebo sú s deťmi, nemôžu teda nákazu ani teoreticky šíriť, a preto nejestvuje dôvod, prečo by sa mali zúčastniť na testovaní. Práve, naopak, účasť na testovaní ich potenciálnemu riziku nákazy vystavuje,“ vyhlásila.
Právnička Andrea Salibová doplnila, že dobrovoľnosť znamená absenciu sankcie. Tvrdí, že ak sa ľuďom pracujúcim z domu zakáže bez testu vychádzka do prírody, ide o trest. „Takéto opatrenie je plošné, disproporčné a podľa môjho názoru predstavuje neadekvátny zásah do ľudských práv a slobôd, a to aj v tejto pandemickej situácii,“ vraví.
Upozornila aj na nízku presnosť antigénových testov, ktorých výsledok môže podľa právničky dávať ľuďom bez príznakov falošný pocit, že sú negatívni, ich nemožno arbitrárne odlišovať od ľudí, ktorí sa na antigénovom teste nezúčastnili. „Je teda možné povedať, že vláda prostredníctvom Úradu verejného zdravotníctva SR porušuje ľudské práva,” povedala.