Úvod Politika Iracké sily vyhnali ISIS z posledného veľkého mesta

Iracké sily vyhnali ISIS z posledného veľkého mesta

Foto: archív

Iracké sily oznámili, že dobyli Hawídžu, poslednú baštu Islamského štátu v krajine. Zároveň ide o jedno z posledných veľkých miest, ktoré doteraz ovládali radikáli na Blízkom východe. V bojoch padlo takmer 200 islamistov a oslobodených bolo takmer sto osád. ISIS obsadil Hawídžu pred tromi rokmi.

Z Hawídže v provincii Kirkúk ušlo za posledné dva týždne približne 20-tisíc civilistov. Operácia v oblasti sa začala 21. septembra a vojaci onedlho obsadili leteckú základňu južne od Hawídže, ktorú radikáli využívali ako výcvikový tábor a logistickú základňu. Iracké sily teraz hlásia celkové víťazstvo.

Hawídža bola dôležitá na udržanie významných oblastí severného Iraku. Islamský štát ovláda už len úzky pás v západnej provincii Anbár na hranici so Sýriou. Kalifát vyhlásený ISIS sa fakticky rozpadol už v júli, keď iracké sily dobili Mosúl, akési hlavné mesto Islamského štátu v Iraku. Boje vtedy trvali deväť mesiacov a Iračania už majú kontrolu aj nad ďalším veľkým mestom Tal Afar.

Foto: archív
Foto: archív

Radikáli prehrávajú aj v susednej Sýrii. Proti ISIS teraz prebiehajú dve ofenzívy: jednu vedie sýrska armáda podporovaná Ruskom, druhú jednotky arabsko-kurdskej koalície s podporou medzinárodných síl na čele so Spojenými štátmi. Boje sa zameriavajú na východnú provinciu Dajr az-Zaur a baštu ISIS v Rakká. V Dajr az-Zaure sa hrá o strategické dopravné tepny, spojenie Bagdadu so Sýriou a Jordánskom.

ISIS už stratil minimálne polovicu území, ktoré obsadil. Iba v Sýrii však ešte stále môže mať odhadom až osemtisíc ozbrojených mužov, pričom v Sýrii a Iraku zaň bojuje približne 2 500 Európanov. Smrť vodcu Bagdádího stále nie je potvrdená.