Úvod ZO ZAHRANIČIA Irán: Americké sankcie sú prejavom bezohľadnej závislosti

Irán: Americké sankcie sú prejavom bezohľadnej závislosti

Foto: archív

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf na Twitteri označil americké protiiránske sankcie za prejav „bezohľadnej závislosti“. Napätie medzi Teheránom a Washingtonom sa vyostrilo po tom, čo Spojené štáty vlani odstúpili od medzinárodnej jadrovej dohody s Iránom a zaviedli proti islamskej republike sankcie.

„Postup Spojených štátov vo veci sankcií poukazuje na patologickú bezohľadnú závislosť – stav, kde nie sú limity či hranice toho, čo Spojené štáty môžu alebo nemôžu urobiť,“ uviedol Zaríf. „Toto návykové správanie ovplyvňuje tak priateľov, ako aj nepriateľov, ak sa proti nemu spoločne nebojuje,“ dodal.

Zvýšené napätie medzi Iránom a USA panuje od vlaňajška, keď americký prezident Donald Trump odstúpil od jadrovej dohody z roku 2015 medzi Iránom, USA, Ruskom, Čínou, Francúzskom, Britániou a Nemeckom a zaviedol proti islamskej republike sankcie, ktoré majú dôsledky na jej ekonomiku.

Irán na protest proti sankciám začal tento rok v máji odstupovať od častí dohody a od ďalších signatárov žiada, aby sa usilovali o zachovanie dohovoru a Irán pred následkami sankčných opatrení ochránili. Iránsky prezident Hasan Rúhání pri nedávnej návšteve Japonska označil počínanie USA vo vecí sankcií a jadrovej dohody za iracionálne.