Úvod ZO ZAHRANIČIA Irán chce od Washingtonu záruky, že znova neodstúpi od jadrovej dohody. Biden:...

Irán chce od Washingtonu záruky, že znova neodstúpi od jadrovej dohody. Biden: Nedokážem to garantovať

Foto: archív

Iránsky prezident Ebráhím Raísí požaduje od Spojených štátov záruky, že v prípade obnovenia jadrovej dohody Washington od nej znova neodstúpi. Uviedol to vo vysielaní spravodajskej stanice CBS News.

Raísí tvrdí, že Teherán bude stále podporovať „dobrú a férovú dohodu“. Podľa jeho slov však „musí byť trvalá a musia existovať záruky“. „Nemôžeme dôverovať Američanom pre správanie, ktoré sme od nich už videli. Toto je dôvod prečo bez záruk neexistuje ani dôvera,“ povedal iránsky prezident.

Pôvodnú jadrovú dohodu, v ktorej sa Teherán zaviazal obmedziť obohacovanie uránu a pripustiť dohľad inšpektorov OSN výmenou za zrušenie ekonomických sankcií, vyrokoval v roku 2015 bývalý americký prezident Barack Obama.

O tri roky neskôr však Spojené štáty rozhodnutím vtedajšieho prezidenta Donalda Trumpa od dohody jednostranne odstúpili s tým, že by ju mala nahradiť prísnejšia zmluva a na Irán opätovne uvalili sankcie.

Súčasný šéf Bieleho domu Joe Biden podporuje obnovenie jadrovej dohody, no podľa jeho slov nedokáže Iránu poskytnúť garancie, keďže v americkom systéme nemožno zaručiť, čo urobí jeho nástupca.

Irán podpísal pôvodnú dohodu okrem Spojených štátov aj s Britániou, Francúzskom, Nemeckom, Ruskom a Čínou. Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell nedávno uviedol, že opätovné zapojenie Teheránu a Washingtonu do rokovaní o jadrovej dohode sú momentálne v „slepej uličke“.