Úvod Ekonomika Irán chystá škrty. Z jeho bankoviek by mali zmiznúť štyri nuly

Irán chystá škrty. Z jeho bankoviek by mali zmiznúť štyri nuly

Foto: archív

Iránska centrálna banka plánuje v spolupráci s tamojšou vládou zaviesť opatrenia, pomocou ktorých chce bojovať proti rastúcej miere inflácie. Štátnej agentúre IRNA to povedal jej guvernér Abdolnaser Hemmati. Keď sa avizovaný zámer uskutoční, prídu obyvatelia tejto islamskej krajiny v podstate o všetky svoje úspory.

Ekonomika Iránu sa dnes nachádza vo veľmi zbedačenom stave. V dôsledku rozsiahlych ekonomických sankcií, ktoré na tamojší režim zaviedol úrad amerického prezidenta Donalda Trumpa, čelí krajina hlbokej finančnej kríze, ktorá by ju mohla ochromiť na veľmi dlhú dobu.

Len počas roka 2018 stratil iránsky rial 60 percent svojej hodnoty. V minulom októbri predstavovala podľa údajov Medzinárodného menového fondu miera inflácie 29,6 percenta. Tunajšia centrálna banka sa preto rozhodla konať a navrhla vláde riešenie, vďaka ktorému by mohla nájsť cestu z krízy. To však bude v očiach miestnych obyvateľov zrejme veľmi nepopulárne.

Prvý muž USA Donald Trump a iránsky prezident Hasan Rúhání. (Foto: archív)

Ako pripomína agentúra Reuters, návrh na radikálne riešenie inflácie sa v Iráne objavil od roku 2008 už po niekoľkýkrát. Až teraz sú však jeho šance na schválenie naozaj reálne. Na základe údajov portálov špecializujúcich sa na devízové ​​obchody sa dal jeden americký dolár na čiernom trhu zaobstarať za 110-tisíc riálov.

Ekonomické sankcie proti Iránu nariadil počas minulého roka prezident USA Donald Trump potom, čo odstúpil od multilaterálnej dohody podpísanej jeho predchodcom Barrackom Obamom. Dokument, ktorý Teherán podpísal spoločne so šiestimi svetovými veľmocami a Európskou úniou, mal zabezpečiť značné obmedzenie iránskeho jadrového programu. Ako protihodnota bolo Iránu zaručené zrušenie väčšiny sankcií, ktoré boli vtedy proti tejto krajine uplatňované.

Pre Trumpa však bola spomenutá dohoda dlhodobým tŕňom oku, a preto sa vlani v máji rozhodol, že od nej Spojené štáty odstúpia a proti režimu prezidenta Hasana Rúháního opäť zavedú prísne ekonomické sankcie.