Úvod ZO ZAHRANIČIA Irán pomôže Sýrii posilniť protivzdušnú obranu

Irán pomôže Sýrii posilniť protivzdušnú obranu

Foto: archív

Irán pomôže Sýrii posilniť systém protivzdušnej obrany. Dohodu o vojenskej spolupráci podpísali v Damasku náčelník generálneho štábu iránskej armády Mohammad Bagherí a sýrsky minister obrany Alí Ajjúb. Cieľom je zlepšenie vojenskej spolupráce medzi oboma krajinami.

Podľa spoločného vyhlásenia je komplexná vojensko-bezpečnostná dohoda zameraná na posilnenie spolupráce vo vojenskej oblasti, v bezpečnostnej sfére, ale aj na stálu koordináciu medzi oboma stranami. Hovorí sa v nej však aj o terorizme takfíríov, „ktorých podporujú medzinárodné a regionálne veľmoci“.

Pojmom „takfírí“ sa v šiítskom Iráne označujú sunnitskí džihádisti vrátane tých, ktorí bojujú v Sýrii. Vo vyhlásení sa hovorí aj o potrebe „odchodu všetkých zahraničných vojsk, ktoré sa v Sýrii nachádzajú ilegálne“. Generálmajor Bagherí je presvedčený, že dohoda „povzbudí odhodlanie Iránu aj Sýrie spoločne sa postaviť proti tlakom Ameriky“.

Americký kľúčový spojenec Izrael, úhlavný nepriateľ Iránu, podnikol v Sýrii od začiatku tamojšej občianskej vojny v roku 2011 stovky útokov na vládnych vojakov, spojenecké iránske sily, ale aj bojovníkov Hizballáhu, ktorých podporuje Irán.

Izrael vyhlasuje, že v operáciách bude pokračovať dovtedy, kým Sýriu neopustia všetci Iránci. Teherán pritom popiera, že do bojov v Sýrii posiela oddiely, a tvrdí, že tam má len vojenských poradcov. Spolu s Ruskom patrí Irán k hlavným spojencom sýrskeho prezidenta Bašára Asada.